Z ostatniej chwili

Nowe narzędzie w walce ze smogiem - mobilne laboratorium

2024-10-23 15:53:27 informacje
img

Nowy pojazd zbada stan powietrza w danej lokalizacji, wyposażony jest też w przenośny sprzęt do kontroli palenisk. Miasto pozyskało taką mobilną stację kontrolną dzięki udziałowi w wojewódzkiej „Inicjatywie Antysmogowej” - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Hyundai o napędzie elektrycznym zaopatrzony jest w maszt z modułem kamerowym i platformą do montażu głowicy do pomiaru zanieczyszczeń. Wyposażony został także w przenośne urządzenia do kontroli palenisk – detektor wielogazowy (do pomiaru tlenu, gazów palnych, siarkowodoru i tlenku węgla),  wilgotnościomierz do drzewa, pyłomierz (wykrywający zagrożenia w postaci pyłu, dymu, wyziewów przemysłowych, mgły olejowej), kamerę termowizyjną i lornetkę (także do użytku po zmroku). Całość stanowi mobilną jednostkę, która sprawdzi, czy w danym punkcie miasta jest problem z powietrzem, a jeśli tak – ma na pokładzie wszelki sprzęt pozwalający na szczegółową kontrolę konkretnego pieca (paleniska). Może także współpracować z zakupionym przez Miasto wcześniej dronem – mobilna głowica pomiarowa kompatybilna jest zarówno z nim, jak i z masztem pojazdu.
– Większe chłody dopiero przyjdą, sezon grzewczy się rozkręca. Przekazujemy więc Straży Miejskiej nowoczesne, mobilne laboratorium, które pomoże jeszcze lepiej zadbać o stan naszego powietrza w tym okresie – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Ten cenny zakup był możliwy dzięki zdobyciu przez Miasto „antysmogowej” dotacji z regionalnego programu poprawy jakości powietrza. Mam nadzieję, że ten sprzęt pozwoli utrzymać niezłe parametry naszego powietrza odnotowane za poprzedni rok w oficjalnym raporcie.
Badania za rok 2023 zawarte w regionalnym raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały brak przekroczeń kryterium klasyfikacyjnego dla pyłu zawieszonego PM 10 oraz PM 2,5 w Częstochowie. Obecne działania samorządu, w tym udział w nowych, służących ekologii projektach, nakierowane są na podtrzymanie takich pozytywnych wyników i dalszą poprawę parametrów powietrza. Tego z pewnością oczekują  mieszkańcy, coraz bardziej świadomi konieczności stałego dbania o jakość tego, czym oddychają.   
Koszt samego pojazdu, zamówionego dla Straży Miejskiej przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM, to 246,6 tys. zł. W całości pokryła go dotacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego ze środków konkursu „Inicjatywa Antysmogowa” w ramach regionalnego programu poprawy jakości powietrza. Częstochowa zabiegała o te fundusze, składając projekt pod nazwą „Kontrola przestrzegania przepisów uchwały antysmogowej”. Dodatkowe wyposażenie, zwiększające funkcjonalność pojazdu (przenośny detektor wielogazowy, wilgotnościomierz do drzewa, pyłomierz, kamera termowizyjna oraz lornetka), ma wartość blisko 35 tys. zł. Dostarczyła je firma A&K Serwis z Wołomina.    
Nowy pojazd pokazano 22 października na pl. Biegańskiego. Obok prezydenta Częstochowy, w prezentacji uczestniczyła zastępczyni naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa UM Marika Komorowska oraz miejska ekodoradczyni Doriana Mrożek. Straż Miejską reprezentowali naczelnik Oddziału Ochrony Porządku Publicznego Artur Wojciechowski oraz kierownik Referatu ds. Obsługi Monitoringu Wizyjnego Tomasz Pasieka. Ze strony dostawcy specjalnie zaadaptowanego i zaawansowanego technologicznie pojazdu, który strażnicy będą  mogli wykorzystywać do wykrywania i neutralizacji różnego typu zagrożeń, obecni byli Tomasz Stanclik – dyrektor zarządzający Stawowy Group, autoryzowanego dealera Hyundaia oraz Piotr Krakowian – dyrektor częstochowskiego oddziału firmy. Mający zasięg do 500 km na jednym ładowaniu, wyposażony m.in. w kamerę i mocny reflektor na dachu samochód z 5-letnią gwarancją (bez limitu kilometrów) powinien zacząć działać jako ekopatrol od początku listopada.  
Monitoring powietrza, choć prowadzony przez cały rok, ma szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy powietrze zagrożone jest karygodną praktyką spalania odpadów bądź niespełniającego żadnych norm paliwa fatalnej jakości. Straż Miejska przeprowadziła już w tym roku 1080 kontroli palenisk na terenie Częstochowy, a łącznie interwencji związanych z ochroną środowiska mieli już w 2024 r. ok. 2,9 tysiąca.  

Fot. Łukasz Kolewiński/UM)

Page generated in 0.0163 seconds.