Z ostatniej chwili

Nowy blok na Rakowie

2023-01-19 10:37:08 informacje
img

Część lokatorów odebrała już klucze do swoich mieszkań w nowym budynku przy ul. Syrokomli 8. Do zasiedlenia są w sumie 24 lokale. Blok powstał kosztem 4,1 mln zł - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
W czterokondygnacyjnym bloku 18 mieszkań składa się z dwóch pokoi; 6 to mieszkania jednopokojowe. 3 lokale zaprojektowano z myślą o osobach z niepełnosprawnościami - są zlokalizowane na parterze. Budynek ma też piwnicę z pomieszczeniami gospodarczymi, technicznymi i pomocniczymi. Obok są 24 miejsca postojowe, dojścia, chodniki i plac zabaw.
Proces zasiedlania trwa w tym bloku dłużej m.in. z uwagi na sposób ogrzewania poprzez piece gazowe (w tej lokalizacji włączenie budynku do sieci ciepłowniczej Fortum było technicznie niemożliwe). Finał inwestycji nastąpił już po rozpoczęciu sezonu grzewczego, a każdy lokator musi podpisać indywidualnie umowę z dostawcą gazu.
Wykonawcą wartej 4 mln 100 tys. zł inwestycji było konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. oraz ALTOR Sp. z o.o. Konsorcjum ma jeszcze za zadanie realizację poprawek powykonawczych. Niedawno usunięto natomiast awarię instalacji wodnej. Administratorem budynku w zasobie komunalnym jest ZGM TBS.  
Zadanie dofinansował Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego.
Budowa bloku przy ul. Syrokomli była kolejną inwestycją mieszkaniową nadzorowaną przez miejski Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta. Ostatnim oddanym do użytku blokiem komunalnym z 65 mieszkaniami (w tym 2 chronionymi) był budynek przy ul. Focha, a nieco wcześniej blok przy ul. Pułaskiego (z 32 mieszkaniami).
A co w częstochowskim budownictwie komunalnym będzie się działo w nieodległej przyszłości? Rozpoczęła się już budowa kolejnego budynku przy ul. Bardowskiego - czterokondygnacyjnego, mieszczącego 43 mieszkania, z czego aż 10 będzie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W budynku ma być też m.in. winda, a obok – 44 miejsca parkingowe. Wartość robót to prawie 11,2 mln zł, również z dofinansowaniem z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu budownictwa komunalnego.
Miasto ma też już niemal gotowy projekt inwestycji mieszkaniowej przy ul. Krakowskiej, gdzie ma powstać ok. 100 mieszkań. W przypadku tej inwestycji Częstochowa też będzie się starać o dofinansowanie z programu BGK.   
Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0168 seconds.