Z ostatniej chwili

Nowy budynek

2021-03-30 12:28:13 informacje
img

Ruszyła budowa nowego budynku mieszkalnego na Rakowie.  Wykonano już m.in. roboty ziemne i przebudowę kanalizacji sanitarnej. Budynek u zbiegu ulic Syrokomli i Fredry ma powstać do końca maja przyszłego roku. Znajdą się w nim 24 mieszkania komunalne – w tym 3 dla osób z niepełnosprawnościami – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wewnątrz budynku zaplanowano 18 lokali dwupokojowych oraz 6 jednopokojowych. 3 mieszkania zaprojektowano z myślą o lokatorach z niepełnosprawnościami – wejście do nich będzie z poziomu tarasu zewnętrznego. Całkowita powierzchnia użytkowa mieszkań wyniesie ponad 1100 m kw.

Obiekt będzie miał 4 kondygnacje i piwnicę przeznaczoną na pomieszczenia gospodarcze dla mieszkańców, a także pomieszczenia techniczne i pomocnicze. W pobliżu powstaną 24 miejsca postojowe, dojazdy, dojścia, chodniki, a także plac zabaw. Teren będzie uzbrojony, odwodniony i zagospodarowany; zamontowane zostaną niezbędne urządzenia techniczne.

29 marca ze stanem robót na miejscu zapoznał się prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Wykonawca – konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. oraz ALTOR Sp. z o.o.  – ma za sobą pierwsze 5 procent prac – w tym roboty ziemne pod budynek i wykonanie ław fundamentowych. Przebudowano już kanalizację sanitarną i zbudowano 3 studnie chłonne kanalizacji deszczowej; rozpoczęło się też murowanie ścian fundamentowych (piwnicy).

Koszt inwestycji, której odebranie planuje się na 31 maja 2022 r., to 4 mln 100 tys. zł. Budowę dofinansował Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat w ramach rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego.

Miasto sukcesywnie inwestuje w nowe mieszkania, zarówno komunalne, jak i czynszowe. Przedsięwzięcia te nadzoruje Wydział Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta. W 2019 r. oddano do użytku blok komunalny z 65 mieszkaniami – w tym 2 chronionymi – przy ul. Focha. W tamtym przypadku także pozyskano dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Dwa lata wcześniej powstał blok przy ul. Pułaskiego, mieszczący 32 mieszkania. Z kolei dzięki zaadaptowaniu budynku przy ul. Kiedrzyńskiej przekazano lokatorom 12 mieszkań.

Swoje inwestycje w obszarze mieszkalnictwa realizuje jednocześnie miejska spółka Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS. W 2018 r. przekazała do użytku 24 mieszkania w bloku czynszowym na Wyczerpach; teraz z kolei planuje osiedle w formule Towarzystwa Budownictwa Społecznego na Parkitce.

 

Na zdjęciach: plac budowy budynku przy ulicach Władysława Syrokomli i Aleksandra Fredry (29 marca 2021 r.)  

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.016 seconds.