Z ostatniej chwili

Obraz i słowo

2024-03-13 10:33:32 informacje
img

Wernisaż fotograficznej wystawy „Obraz i słowo” zapowiada na dziś, środę 13 marca Miejska Galeria Sztuki (III Aleja 64). Początek o godz. 18.00. 

Jej twórcami są  Tomek Sikora i Artur Wolski. 

Tomek Sikora –   fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 84 wydawnictw autorskich,  urodził się w 1948 r. w Warszawie, w rodzinie artystycznej. Mieszkał w Paryżu oraz w Australii. Od 1996 r. dzieli życie między Polskę i Australię, obecnie mieszka w Warszawie, gdzie wykłada na kierunkach fotograficznych wyższych uczelni. Wielokrotnie nagradzany za  kreatywność w fotografii. Autor międzynarodowych kampanii reklamowej dla Hoteli Sheraton, Intercontynental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 r. powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. Regularnie publikuje limitowane edycje książek swojego autorstwa (55) i nadal intensywnie wystawia na całym świecie.

Artur Wolski – pomysłodawca i organizator około stu wydarzeń kulturalnych rocznie, od ponad 25 lat prowadzi konferencje prasowe, debaty oraz spotkania autorskie. Przeprowadził ponad 300 rozmów, wywiadów, spotkań i konferencji z wybitnymi twórcami, naukowcami, działaczami społecznymi. Przez sześć lat współtworzył klub i księgarnię Czuły Barbarzyńca. Od 20 lat uczy w warszawskich szkołach. Pomysłodawca i założyciel stowarzyszenia Entropia Słowa. Od ponad 15 lat zbiera rękopisy najważniejszych tekstów polskiej piosenki.

Pomysł „Obraz i słowo” Sikory i Wolskiego – genialny w swej prostocie! – okazał się znakomity. Oto do rąk artystów, głownie literatów, trafiło 57 fotografii autorstwa Tomka Sikory z propozycją wyboru jednego ze zdjęć i napisania tekstu nim inspirowanego. Zaproszenie do projektu przyjęli m.in. Sylwia Chutnik, Jacek Cygan, Magdalena Grzebałkowska, Cezary Harasymowicz, Filip Łobodziński, Michał Ogórek, Mariusz Szczygieł, Grzegorz Turnau, Magdalena Zawadzka. Na podstawie zdjęć powstały historie fabularne, strofy poetyckie lub prozatorskie impresje. Charakterystyczne jest to, że każdy z piszących uczynił to we właściwy sobie sposób, a jednocześnie udało im się oddać coś niezwykłego w konkretnym zdjęciu Tomka Sikory. W efekcie, jak pisze Artur Wolski, „autor fotografii i autorzy tekstów tworzą poruszającą opowieść – o życiu, świecie i o sobie”.

Podczas wernisażu – spotkania z Tomkiem Sikorą i Arturem Wolskim  – odtworzone zostaną nagrania tekstów w interpretacji Krystyny Czubówny, Grzegorza Pawlaka oraz Radosława Popłonikowskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 21 kwietnia.

Page generated in 0.0167 seconds.