Z ostatniej chwili

Obywatele Europy dziś i jutro

2023-03-14 11:48:58 informacje
img

Kierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych miast partnerskich projekt „Obywatele Europy dziś i jutro” jest prowadzony w ramach współpracy międzynarodowej Częstochowy z francuskim Lourdes i niemieckim Altötting – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W fazie przygotowawczej projektu wzięli udział uczniowie z II LO im. R. Traugutta, którzy w miniony weekend odwiedzili Lourdes, gdzie spotkali się z rówieśnikami i omówili kwestię dalszych działań w grupie pilotażowej. Ponieważ jednym z głównych założeń projektu jest utworzenie europejskiej sieci cyfrowej dla młodzieży, integrującej dostępne media i narzędzia komunikacji (m.in. wspólne tworzenie podcastów), delegacje miast uczestniczyły w nagraniu audycji w „Radio Presence”, jaką emitowano w trzech językach. W efekcie powstał podcast na temat UE, młodzieży i sytuacji w Ukrainie.

Celem projektu jest również rozwijanie kompetencji językowych, dlatego grupa pilotażowa opracowała program warsztatów, podczas których młodzież pogłębi znajomość języków swoich partnerów, pozna obyczaje, kulturę i historię krajów uczestniczących w projekcie.

Ważnym punktem wizyty w Lourdes było spotkanie z władzami miasta, na czele z Sylvie Mazurek, zastępczynią mera Lourdes.

Stowarzyszenie Błękitna Gwiazda z Lourdes organizuje i koordynuje fazę przygotowawczą. Na ten cel otrzymała subwencję z OFAJ (Francusko-Niemieckie Biuro Młodzieży). Liderzy ponieśli koszty transportu na trasie: Kraków – Lourdes, zakwaterowania oraz wyżywienia uczestników.

Kolejną fazą będzie spotkanie w Altötting w Niemczech (12-19 maja), na które zaproszono 8 młodych ludzi i 2 osoby dorosłe z każdego miasta partnerskiego.

Do Częstochowy niemiecka i francuska młodzież przyjedzie w przyszłym roku, a samo spotkanie podsumowujące odbędzie się jesienią 2024 r. w Lourdes.

Cały projekt jest współfinansowany przez OFAJ - l'Office franco-allemand pour la Jeunesse.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.017 seconds.