Z ostatniej chwili

Po drugiej stronie słuchawki może być oszust

2021-04-02 13:59:22 informacje
img

Komenda Miejska Policji w Częstochowie wraz z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” wznawiają akcję edukacyjną adresowaną do częstochowskich seniorek i seniorów, której celem jest informowanie o zagrożeniach i metodach stosowanych przez telefonicznych oszustów. Tylko od początku tego roku na terenie Częstochowy oszuści dodzwonili się do 20 seniorów, z których 8 straciło dorobek życia – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Akcja edukacyjna adresowana do seniorów prowadzona we współpracy KMP w Częstochowie i ZGM „TBS” trwa cyklicznie od 2017 r. Początkowo pod hasłem „Bądź bezpieczny seniorze”, obecnie odbywa się pod nazwą „Stop telefonicznym oszustom”. Tak jak ostatnio celem działań jest informowanie seniorów o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą telefoniczne rozmowy z nieznajomymi.

Oprócz tego organizatorzy akcji apelują również do dzieci i wnuków seniorów.  

Oszuści dzwonią do starszych osób pod różnymi legendami, podając się np. za wnuczka, policjanta, pracownika administracji bloku czy innej instytucji publicznej. Częstochowska Policja bardzo często otrzymuje zgłoszenia od pokrzywdzonych, którzy zaufali przestępcom i w ten sposób pozbawili się dorobku życia. Tylko od początku tego roku w Częstochowie oszuści dodzwonili się do 20 seniorów. 8 z nich dało się oszukać i straciło łącznie ponad 230 tys. zł. W pierwszym kwartale 2021 r. do prób „oszustw na telefon” doszło także w budynkach administrowanych przez ZGM „TBS”. 

- Niestety, mimo działań prewencyjnych, wielu seniorów nadal wierzy w dobre zamiary osób znajdujących się po drugiej stronie słuchawki. Stąd potrzeba inicjowania dalszych akcji edukacyjnych. Liczymy, że przyniosą wymierne korzyści – mówi komendant miejski KMP w Częstochowie, insp. Dariusz Atłasik.   

W ramach akcji powstał spot radiowy z apelem do dzieci i wnuków seniorów oraz spot telewizyjny, w którym seniorzy z Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniorów przy ul. Staszica 10 ostrzegają swoich rówieśników przed przestępczymi metodami oszustów i dzielą się swoimi doświadczeniami w tej kwestii: „Mówił, że jest policjantem i biorę udział w tajnej akcji”, „Podawał się za mojego wnuczka”, „Przekazałam mu wszystkie oszczędności”. 

Działania edukacyjne trwają również w terenie. Dzielnicowi z Komendy Miejskiej w Częstochowie podczas codziennej służby docierają do osób starszych i samotnych, informując o zagrożeniach. W weekendy rozmawiają z mieszkańcami miasta i powiatu, przekazując im bezpłatne publikacje „Abecadło Bezpieczeństwa Seniora” i „Poradnik Edukacyjny. Bądź zdrowy i bezpieczny w mieszkaniu”, opracowane wspólnie z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” w Częstochowie.

 Poza działaniami medialnymi i plakatowymi ZGM „TBS” i Policja w przeszłości podejmowały także inne niestandardowe przedsięwzięcia. Do wytypowanych lokatorów – 300 osób w wieku senioralnym – mieszkających w zasobach ZGM TBS w Częstochowie, w 2017 r. dotarli dzielnicowi wraz z pracownikami miejskiej spółki  i bezpośrednio ostrzegali  przed oszustami działającymi pod różnymi legendami. W tym roku – ze względu na zagrożenie epidemiologiczne – podobne działania w terenie nie mogą być realizowane. 

- Obecnie 20 procent lokatorów zasobu komunalnego stanowią seniorzy w wieku 70 plus. Chcemy, by czuli się bezpiecznie – mówi Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM „TBS” w Częstochowie. 

Częstochowska Policja wystosowała dodatkowo list do Kurii z prośbą o odczytanie specjalnego apelu do seniorów podczas niedzielnych mszy świętych na terenie Archidiecezji Częstochowskiej.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem, należy od razu odłożyć słuchawkę i wybrać numer 997 lub 112.

Page generated in 0.015 seconds.