Z ostatniej chwili

Praca sezonowa - jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi

2022-07-20 12:08:19 informacje
img

Sezon turystyczny w pełni, ogłoszeń o pracę w wakacje lawinowo przybywa. Często młodzi ludzie po intensywnym roku szkolnym narzekają na brak pieniędzy na wydatki i letnie wyjazdy, a wzrastające koszty utrzymania oraz nieciekawe oferty pracy w najbliższej okolicy zmuszają coraz starsze osoby do poszukiwania pracy poza krajem. Właśnie wtedy pojawia się pierwsza myśl o wyjeździe do pracy za granicę. Czy zaryzykować, jeśli nie mamy tam żadnych znajomości? Na co zwrócić uwagę, aby było to bezpieczne i pozytywne doświadczenie? Jak przygotować się do szukania pracy w innym kraju?
Praca za granicą w wakacje to doskonała okazja zarobienia dodatkowych pieniędzy, nauki języka oraz poznania nowych ludzi. Jednak jej poszukiwania powinny być niezwykle dokładne i zweryfikowane, aby być pewnym, że nie staniemy się ofiarami oszustwa czy handlu ludźmi.
Wakacje to intensywny czas w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych - turystów często jest tak wielu, że potrzebni są dodatkowi pracownicy, np. recepcjoniści, osoby zajmujące się sprzątaniem, pielęgnacją zieleni, itd. Z tego samego powodu duży ruch mają także restauracje i miejsca związane z gastronomią. Poszukiwani są więc dodatkowi kelnerzy, barmani, kucharze czy sprzedawcy. W letnie miesiące odbywa się również więcej plenerowych wydarzeń kulturalnych - festiwali, koncertów, pikników, itd. Przy ich organizacji potrzebne są dodatkowe ręce do pracy. Wiele osób decyduje się również na pracę sezonową przy zbieraniu owoców i warzyw. Ponadto, poszukując zajęcia zarobkowego, natknąć się można na liczne oferty dotyczące m.in.: opieki nad seniorami, prac remontowo-budowlanych, produkcji oraz pakowania towaru. W wielu krajach są to zajęcia dobrze opłacane, stąd pojawiające się oferty są dla wielu osób bardzo kuszące. Zazwyczaj jest to trudna praca fizyczna, wykonywana przez cały sezon, często w wysokich temperaturach.
Zanim podejmiesz pracę:
- zweryfikuj pośrednika pracy oraz czy oferowana praca jest legalna,
- upewnij się, że pracodawca istnieje, sprawdź w sieci opinie o nim,
- unikaj miejsc, które nie mają podanego adresu, a pracodawcy kontaktują się wyłącznie mailowo lub telefonicznie,
- podpytaj znajomych, którzy pracowali za granicą, być może będą mogli polecić kogoś zaufanego,
- czytaj dokładnie, co podpisujesz,
- przygotuj kopie niezbędnych dokumentów - dowód, paszport, ubezpieczenie, umowa - najlepiej sfotografuj je i skany prześlij na skrzynkę zaufanej osoby,
- poinformuj bliskich, dokąd i z kim wyjeżdżasz, bądź w stałym kontakcie,
- zabezpiecz pewną kwotę, która pozwoli Ci na wcześniejszy powrót do domu, jeśli będzie wymagała tego sytuacja,
- koniecznie ustal wspólnie z najbliższymi hasło bezpieczeństwa - słowo lub zdanie, które będzie sygnałem, że potrzebujesz pomocy.
Z uwagi na rozpoczęty sezon turystyczny oraz aktywne poszukiwanie w tym czasie pracy sezonowej przez wiele osób, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji w ramach ogólnopolskiego projektu „Identyfikacja ofiar handlu ludźmi jako podstawa uzyskania wsparcia przez pokrzywdzonego”, realizowanego ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego przygotowało i przekazało do wszystkich jednostek Policji w kraju 300.000 sztuk broszury informacyjnej na temat handlu ludźmi, w tym wykorzystania ich do pracy przymusowej. Materiał zawiera porady, jak nie stać się ofiarą, na co zwrócić uwagę, podejmując pracę za granicą, gdzie w sytuacji zagrożenia uzyskać pomoc i wsparcie oraz informacje o prawach przysługujących ofiarom tego procederu - informuje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.

Page generated in 0.0159 seconds.