Z ostatniej chwili

Projekt wsparcia dla branży gastronomicznej

2021-04-06 08:29:37 informacje
img

Częstochowa zamierza zwolnić przedsiębiorców prowadzących sprzedaż alkoholu w lokalach gastronomicznych z raty opłaty za zezwolenie, z którego nie mogą obecnie korzystać. Skierowany przez prezydenta miasta projekt uchwały w tej sprawie będzie 8 kwietnia głosowany na najbliższej sesji Rady Miasta - informuje Biuro Prasowe magistratu.
Przedsiębiorcy mają być zwolnieni z kolejnej, tegorocznej raty opłaty za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Przedsiębiorcom, którzy wnieśli taką opłatę jednorazowo za rok 2021 do końca stycznia (opłaty można wnosić w trzech ratach lub jednorazowo na cały rok) ma przysługiwać zwrot 1/3 opłaty pobranej za korzystanie z zezwoleń.
- Wszyscy przeżywamy w epidemii ciężkie czasy, ale przedsiębiorcy z branż, które zostały w części lub całości „zamrożone”, odczuwają jej skutki jeszcze mocniej. Ponieważ w ostatnim czasie epidemia przyspieszyła i nie ma obecnie perspektyw na szybkie zniesienie obostrzeń związanych z działaniem lokali gastronomicznych, takie wsparcie firm jest potrzebne i uzasadnione – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Jeżeli ograniczenia potrwają w 2021 r. dłużej niż cztery miesiące, a przedsiębiorcy nadal nie będą mogli liczyć na rekompensaty w ramach rządowej tarczy, zaplanujemy zwolnienie z kolejnej raty opłat.      
Rada Ministrów wprowadziła w drodze rozporządzenia ograniczenie działalności lokali gastronomicznych wyłącznie do przygotowywania i podawania żywności na wynos lub jej przygotowania i dostarczania. Nie ma więc od momentu wprowadzenia tych regulacji możliwości korzystania przez przedsiębiorców z posiadanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w lokalach.  Skierowanie projektu uchwały w sprawie wspomnianego zwolnienia jest odpowiedzią na prośby przedstawicieli lokali gastronomicznych działających na terenie Częstochowy. Wsparcie ich w sytuacji spowodowanej obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd na skutek epidemii pomoże im dalej funkcjonować po zniesieniu ograniczeń (od pewnego czasu samorządy mają już podstawę prawną do udzielania takich zwolnień).


Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0152 seconds.