Z ostatniej chwili

Przed sąd za katastrofę autokarów

2021-06-30 12:27:27 informacje
img

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie wniosek o wydanie wyroku skazującego wobec 75-letniego Stanisława R., dotyczący nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym z udziałem dwóch autokarów, do której doszło 24 września 2020 r. – informuje rzecznik prasowy, prokurator Tomasz Ozimek

W toku śledztwa ustalono, że 24 września 2020 r. około godz.15.00 w miejscowości Panki Stanisław R. kierował autobusem marki NEOPLAN, w którym znajdowała się nauczycielka i 3 uczniów Szkoły Podstawowej w Zwierzyńcu. Wyjeżdżając z podporządkowanej ulicy Górniczej na drogę wojewódzką nr 494, doprowadził do zderzenia z autobusem marki VANHOOL, którym podróżowało 3 nauczycieli i 36 uczniów tej samej szkoły. Ponadto w stojący w pozycji powypadkowej autobus VANHOOL uderzył samochód osobowy marki Fiat Panda.

W wyniku zdarzenia kierowca autobusu VANHOOL i 5 pasażerów autobusów odniosło obrażenia ciała w postaci stłuczeń i powierzchniowych ran różnych części ciała

Na podstawie opinii biegłego z zakresu ruchu drogowego uznano, że przyczyną katastrofy było zachowanie Stanisława R., który nie ustąpił pierwszeństwa i zajechał drogę autobusowi VANHOOL, który znajdował się w bliskiej odległości od skrzyżowania. Jednocześnie biegły stwierdził, że kierujący autobusem VANHOOL przekroczył dopuszczalną prędkość o 16 km/h, lecz nie miało to wpływu na zaistnienie katastrofy, gdyż w przypadku poruszania się z dopuszczalną prędkością 50 km/h również nie miałby możliwości uniknięcia zderzenia. 

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Stanisław R. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu przestępstwa oraz złożył wniosek o wydanie wobec niego wyroku skazującego i wymierzenie mu kary 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby wynoszący 2 lata i 120 stawek dziennych grzywny po 10 zł (1.200 zł).

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego prokurator może wystąpić do sądu, zamiast z aktem oskarżenia, z wnioskiem o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kar, jeżeli oskarżony przyznaje się do winy, okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.

 Stanisław R. nie był w przeszłości karany.

 Przestępstwo nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Page generated in 0.016 seconds.