Z ostatniej chwili

Przed sąd za spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego

2021-08-25 13:16:51 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko 32-letniemu Piotrowi K. dotyczący spowodowania w maju 2021 r. śmiertelnego wypadku drogowego pod wpływem alkoholu.

Jak informuje rzecznik prasowy, prok. Tomasz Ozimek, w toku śledztwa ustalono, że 5 maja 2021 r. około godz. 21.00 Piotr K. jechał samochodem osobowym marki Renault ulicą Tatrzańską w Częstochowie, zbliżając się do skrzyżowania ulic Głównej i Przejazdowej. Wjeżdżając na to skrzyżowanie, miał jedynie możliwość skrętu w prawo lub w lewo, lecz pojechał na wprost i uderzył w przydrożny rów. 

W wyniku uderzenia 61-letni pasażer pojazdu doznał poważnych obrażeń głowy i klatki piersiowej, na skutek których zmarł w szpitalu następnego dnia.  

Na podstawie badań toksykologicznych ustalono, że w chwili wypadku Piotr K. znajdował się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jego organizmie stwierdzono 3,3 promila alkoholu. 

Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niewłaściwe obserwowanie przedpola jazdy przez kierującego samochodem marki Renault i zaniechanie przez niego zmiany kierunku jazdy w lewo lub w prawo. Z opinii wynika, że stan techniczny pojazdu nie miał wpływu na zaistnienie wypadku. Przeprowadzone przez biegłego badania wykazały również, że zarówno kierujący pojazdem, jak i jego pasażer nie korzystali w czasie jazdy z pasów bezpieczeństwa. 

W śledztwie prokurator przedstawił Piotrowi K. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr K. przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że wypił co najmniej 0,5 litra wódki i nie pamięta okoliczności zdarzenia. 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. 

Piotr K. był w przeszłości karany za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości. 

Spowodowanie wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. W takim przypadku sąd orzeka także dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Page generated in 0.0153 seconds.