Z ostatniej chwili

Przełomowe rozwiązanie dla ekologii i przemysłu od naukowców z Politechniki Częstochowskiej

2022-07-11 12:58:05 informacje
img

Rocznie na całym świecie powstają miliony ton odpadów z tworzyw sztucznych i ubocznych produktów spalania. Do tej pory brakowało pomysłu na ich zagospodarowanie. Naukowcy z Politechniki Częstochowskiej wynaleźli przełomowe dla ekologii i przemysłu rozwiązanie: lekkie kruszywo kompozytowe CLA i ultralekkie kruszywo ultrakompozytowe UCLA - informuje Magda Fijołek, rzecznik prasowy uczelni.

Kruszywa kompozytowe oraz ultra kruszywa kompozytowe to innowacyjne materiały, które mogą zastąpić część kruszyw naturalnych stosowanych w budownictwie. Ich szczególną zaletą jest to, że powstają z materiałów odpadowych, dla których ponowne zastosowanie jest mocno ograniczone. 

Kruszywa powstają w 100% z materiałów odpadowych, czyli: ubocznych produktów spalania oraz odpadów z pokonsumpcyjnych tworzyw sztucznych. W specjalnym procesie termicznym następuje połączenie tych dwóch substratów i uformowanie kruszywa o prawie kulistym kształcie i założonej granulacji. Kruszywo takie może zostać wykorzystane do produkcji betonu, wyrobów betonowych czy popularnych suchych mieszanek stosowanych w budownictwie.

Zakres i możliwości aplikacji tego typu materiału są cały czas badane i rozwijane. Można rozważać wykorzystanie specjalnych cech tego kruszywa – jak np. niska gęstość, duża porowatość – w funkcjach izolacyjnych, akumulujących wilgoć czy też drenażowych.

Centrum Transferu Technologii Politechniki Częstochowskiej oraz twórcy rozwiązania zapraszają potencjalnych inwestorów chcących wdrażać technologię lub ją komercjalizować do kontaktu i współpracy.

Page generated in 0.0176 seconds.