Z ostatniej chwili

Przesadzanie drzew z budowy

2021-11-26 13:41:10 informacje
img

W obecności służb częstochowskiego MZD, prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka i przewodniczącego Rady Miasta Zbigniewa Niesmacznego wykonawca prac rozpoczął w czwartkowe południe proces przesadzania drzew z budowy nowej al. Wojska Polskiego (dawna DK-1). 

W pierwszej kolejności, z użyciem specjalistycznego sprzętu przesadzono 7 kilkunastoletnich klonów emerald queen o obwodzie pnia ok. 30 cm na wysokości posesji nr 114. Trafiły na zieleniec w obrębie węzła drogowego przy ul. Makuszyńskiego na Północy. 

Docelowo nowe miejsce egzystencji dostanie ponad 120 drzew z terenu budowy. Będą to drzewa w różnym wieku (od kilkunastu do dwudziestu kilku lat) i o różnej grubości (od ok. 20 do ponad 50 cm) takich gatunków jak: klon polny elsrijk, dęby czerwone, sosny czarne, klon pospolity globosum, głóg pośredni i wspomniany wcześniej klon emerald queen. 

Trwają analizy terenowe specjalistów od zieleni, po których liczba przesadzeń może się zwiększyć o kolejnych kilkanaście/kilkadziesiąt sztuk. Chodzi o część drzew starszych o grubszych pniach (nawet powyżej 30 lat życia i obwodzie przekraczającym 70 cm). Ostateczna liczba ewentualnych, dodatkowych przesadzeń zależy od wyników badań stanu zdrowia drzewostanu i kondycji układu korzeni.

Czwartkowe spotkanie było też okazją do wizytacji pobliskiego placu budowy nowego obiektu w miejscu starej estakady. Wykonawca poinformował m.in. o stanie realizacji instalacji pali pod podpory konstrukcji. Został zdany także raport z analiz oddziaływania prac na otoczenie. Wynika z niego, że urządzenia sejsmograficzne na budowie wykazały dotąd wartości oddziaływania w okolicach 50% dopuszczalnych norm. Palowanie będzie kontynuowane w weekend (z tego powodu zmiana organizacji ruchu). Proces zakończy się w ciągu kilku/kilkunastu kolejnych dn – informuje Maciej Hasik z Miejskiego Zarządu Dróg.

Fot. MZD

Page generated in 0.0207 seconds.