Z ostatniej chwili

Przyjaciele z Berdyczowa w Ratuszu

2024-08-19 11:27:06 informacje
img

Młodzi ludzie i ich opiekunowie z tego ukraińskiego miasta symbolicznie podziękowali za dotychczasowe partnerstwo – w tym za możliwość poznania Częstochowy – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 
Goście z Berdyczowa przyjechali do Ratusza w środę 14 sierpnia. Powitali ich przedstawiciele częstochowskiego samorządu – na czele z zastępcą prezydenta Łukaszem Pabisiem. Obecni byli też m.in. naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyna Ozimek i prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Adam Kiwacki. Swoje reprezentacje miały szkoły –  m.in. Zespół Szkół Ekonomicznych, Szkoła Podstawowa nr 24 i Miejskie Przedszkole nr 36, bo to te placówki klika lat temu podpisały porozumienie o współpracy z berdyczowskimi partnerami. 
Sympatyczne spotkanie było okazją do wzajemnych podziękowań, wymiany serdeczności oraz upominków. Zastępca prezydenta miasta Łukasz Pabiś mówił m.in. o zadowoleniu z dobrze układającej się współpracy między naszymi ośrodkami i wyraził przekonanie, że będzie się rozwijała, a zatem Miasto będzie mogło w przyszłości jeszcze nie raz gościć partnerów z Berdyczowa.  
Przed wizytą w Ratuszu młodzież odwiedziła partnerskiego „Ekonomika”, wzięła udział w szkolnych igrzyskach, obejmujących m.in. biegi, piłkę nożną i minigolfa. W programie było też zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego na Rakowie. A skoro trafili też do Ratusza, przy okazji „,zaliczyli” także wejście na jego wieżę, z której można ujrzeć niezły widok na centrum Częstochowy. 
Oficjalne partnerstwo Częstochowy i Berdyczowa datuje się od 15 maja 2023 r. – wtedy, także w sali reprezentacyjnej Ratusza – w imieniu naszego samorządu podpisał je prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, a ze strony ukraińskiej – burmistrz Serhij Orliuk. W umowie zapisano m.in., że „współpraca będzie rozwijana w dziedzinach edukacji, kultury, przedsiębiorczości, sportu i turystki, pomocy społecznej oraz samorządności i społeczeństwa obywatelskiego”. 
Berdyczów to ok. 80-tysięczny ośrodek położony na południe od Żytomierza. Słynie z zabytkowego zespołu klasztornego – jednego z najważniejszych miejsc kultu religijnego, nauki i kultury na Ukrainie. Od wieków miał silne związki z polskością – stamtąd pochodził pisarz Józef Konrad Korzeniowski, czyli Joseph Conrad, a w kościele św. Barbary z Eweliną Hańską brał ślub wielki prozaik XIX wieku Honoriusz Balzak. W mieście aktywne są organizacje polonijne, a polska społeczność Berdyczowa to dziś między 10 i 20 proc. jego ludności.
Delegacje częstochowskiego samorządu także bywają w Berdyczowie na zaproszenie tamtejszych władz. Niedawno gościł tam zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, biorąc udział m.in. w rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Berdyczowskiej oraz Dniach Kultury Europejskiej. 

Fot. Maciej Mąka/UM 

Page generated in 0.0221 seconds.