Z ostatniej chwili

Senat zna na wylot i jak własną kieszeń

2023-04-20 14:20:38 informacje
img

Piotr Kaźmierczak z częstochowskiego liceum  im. Norwida zatriumfował w ogólnopolskim turnieju wiedzy o Senacie RP – jego dziejach i funkcjonowaniu – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Ogólnopolski turniej „Poznajemy Senat Rzeczypospolitej Polskiej” zorganizowała Kancelaria tej izby z okazji 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Celem było poszerzenie wiedzy młodzieży szkół ponadpodstawowych o historii Senatu, jego roli w systemie konstytucyjnym, o wyróżniających się postaciach senatorek i senatorów – szczególnie z okresu II Rzeczypospolitej – oraz parlamentarzystach i parlamentarzystkach sprawujących mandat senatorski już po 1989 r., czyli po tzw. transformacji ustrojowej.   

Finał miał miejsce w Warszawie 18 kwietnia. Na poradzenie sobie z 30 pytaniami testowymi była godzina. Pierwsze miejsce zajął Piotr Kaźmierczak – uczeń częstochowskiego IX Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida. Jego opiekunką merytoryczną była Dorota Szajt.

Żeby dotrzeć do finału i zmierzyć się z konkurencją z całej Polski, częstochowski licealista musiał wcześniej wygrać etap szkolny, a potem okręgowy. Ten drugi odbył się 3 kwietnia w częstochowskim Ratuszu. Zorganizowało go biuro senatora Wojciecha Koniecznego pod honorowym patronatem prezydenta Częstochowy.  

W turnieju wzięło udział w sumie 1393 uczennic i uczniów ze 135 szkół. Do finału dostało się 31 osób. Co warto odnotować, młodzież z województwa śląskiego obsadziła w finale ścisłe podium – 1. miejsce przypadło reprezentantowi Częstochowy, 2. miejsce – uczennicy z Bytomia, a 3. – licealiście z Rybnika. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.016 seconds.