Z ostatniej chwili

Seniorzy coraz bardziej cyfrowi

2021-05-25 13:41:31 informacje
img

Seniorzy coraz bardziej cyfrowi – już trzy czwarte z nich otrzymuje świadczenia z ZUS na konto.
Ubankowienie Polaków systematycznie rośnie. Obecnie około 75 proc. klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy. Największe „ubankowienie” seniorów w kraju jest wśród klientów Oddziału ZUS w Rybniku. Blisko 82 proc. świadczeń długoterminowych jest przekazywanych na rachunek bankowy. Przelew emerytury na konto jest o wiele bezpieczniejsze niż pobieranie świadczeń w gotówce – przekonują Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Komenda Główna Policji.
Coraz więcej osób - młodych i  starszych - ma konto w banku, korzysta z kart płatniczych oraz specjalnych aplikacji na telefony komórkowe. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z instytucjami finansowymi od wielu lat zachęca świadczeniobiorców do korzystania z bezgotówkowych form wypłaty świadczeń – podkreśla profesor Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie około 75 proc. klientów ZUS otrzymuje świadczenia emerytalno-rentowe bezpośrednio na rachunek bankowy. 
* Największe ubankowienie w Polsce wśród seniorów z rybnickiego oddziału 
- W województwie śląskim, w niektórych regionach poziom ubankowienia jest znacznie wyższy niż średnia krajowa. W Oddziale ZUS w Rybniku aż 81,8 proc. świadczeń długoterminowych (w skład których wchodzą m.in. emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, Mama 4+) trafia na konto w banku. Równie wysokim wskaźnikiem ubankowienia seniorów mogą pochwalić się Oddział ZUS w Chorzowie (80,3 proc.) i Oddział ZUS w Zabrzu (79,5 proc.) - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. 
Od kilkunastu lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe systematycznie rosną. W 2005 r. było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 r. – połowa. Finanse Polaków stają się coraz bardziej cyfrowe. Coraz częściej przelewy robimy przez internet, a za zakupy płacimy kartą lub telefonem. Oznacza to oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo i wygodę. 
Bezgotówkowa forma wypłaty świadczeń jest bezpieczniejsza również w kontekście pandemii. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje obrót bezgotówkowy z uwagi na zmniejszone ryzyko przenoszenia bakterii i wirusów.
Na ubankowieniu zyskują przede wszystkim seniorzy, bo przelew emerytury zwiększa ich bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz
* Rekomendacje policji
Wypłata świadczeń na rachunek bankowy ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Gotówka dostarczana bezpośrednio do domu, w pełnej wysokości, naraża seniorów na niebezpieczeństwo kradzieży lub oszustwa. 
- Jest bezpieczniej, gdy nie trzymamy gotówki w domu. Również nie nosząc jej przy sobie, a płacąc w sklepie kartą, zmniejszamy ryzyko, że ktoś nam te pieniądze ukradnie - przestrzega insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendanta Głównego Policji.
Z policyjnych danych wynika, że każdego roku tysiące starszych osób traci w wyniku różnych przestępstw miliony złotych. Są to jednak tzw. przestępstwa stwierdzone, wprowadzone do systemu i odpowiednio opisane. Rzeczywista skala problemu, a także wartość strat mogą być znacznie wyższe.
- Oszuści wykorzystują łatwowierność, brak czujności, a także dobre serce i chęć pomocy. Osoby starsze i samotne dają się oszukać, bo łakną kontaktu z drugim człowiekiem, chcą czuć się potrzebne, a osoby podszywające się pod członków ich rodziny czy funkcjonariuszy policji, doskonale to wykorzystują. Oszuści uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób, grają na ich uczuciach i potrafią nimi manipulować. Przestępcy nie ustępują w bezprawnych działaniach nawet w czasie pandemii. Jest to szczególnie dotkliwe, ponieważ bardzo często seniorzy w ten sposób tracą oszczędności całego życia – podkreśla insp. Mariusz Ciarka.
Równoległe prowadzenie kampanii edukacyjnych i promocyjnych adresowanych zarówno do seniorów, jak i do osób aktywnych zawodowo na temat korzyści wynikających z korzystania z konta płatniczego oraz dostępnych instrumentów płatniczych powinno wpłynąć na podniesienie poziomu wiedzy o funkcjonowaniu usług i produktów finansowych.

Page generated in 0.0186 seconds.