Z ostatniej chwili

Serce dla Ukrainy

2023-02-27 11:08:36 informacje
img

Uczniowie częstochowskich szkół utworzyli na placu Biegańskiego serce z zapalonych zniczy w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę. Uczcili w ten sposób 365 dni walki narodu ukraińskiego z najeźdźcą – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Znicze są symbolem pamięci o ofiarach wojny, ale także solidarności z narodem broniącym swej niepodległości oraz nadziei na zakończenie wojny z utrzymaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Inicjatorkami akcji były dyrektorki dwóch częstochowskich podstawówek: Anita Toborek (SP 8) i Ewa Blukacz (SP 39). W spotkaniu na placu Biegańskiego wzięły udział delegacje uczennic i uczniów częstochowskich szkół, uczestniczyła w nim także grupa ukraińskich młodych piłkarek z Humania, która gości obecnie w Częstochowie.

Znicze na placu zapalili również przedstawiciele częstochowskiego samorządu z zastępcą prezydenta miasta Ryszardem Stefaniakiem, wiceprzewodniczącą Rady Miasta Jolantą Urbańską oraz wiceprzewodniczącym RM Łukaszem Kotem. Obecni byli także: przewodniczący Komisji Edukacji Rady Miasta Dariusz Kapinos, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rafał Piotrowski oraz Wydziału Kultury i Sportu UM Robert Jasiak. 

Przedstawicielom miasta towarzyszył Fedir Yurkevych – prezes Hegelmann Poland, firmy z siedzibą w Częstochowie, mocno zaangażowanej w pomoc dla Ukrainy oraz wojennych uchodźców. 

Akcja „Serce dla Ukrainy” w pierwszą rocznicę wybuchu wojny była okazją do wysłuchania  okolicznościowych wystąpień. 

Pierwsza rocznica zbrojnej napaści Rosji na naszego wschodniego sąsiada jest w Częstochowie 24 lutego obchodzona dzięki inicjatywom, akcjom i spotkaniom organizowanym przez organizacje, instytucje, środowiska i osoby wspierające przez miniony rok Ukrainę, a także społeczność ukraińską w naszym mieście.

 

Fot. Łukasz Stacherczak (UM)

Page generated in 0.0169 seconds.