Z ostatniej chwili

Służby szkoliły się w Parku Lisiniec

2022-08-01 11:07:40 informacje
img

W niesieniu pomocy nad wodą wprawiali się ostatnio strażacy, policjanci, funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Za miejsce szkolenia służył im. Park Lisiniec – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Ćwiczenia z ratownictwa wodnego zorganizowano  w Parku Lisiniec nie po raz pierwszy. Jego okolice często patrolują strażnicy miejscy czy policjanci – w tym przez patrole konne. Można tam również spotkać funkcjonariuszy na rowerach.   

Wśród korzystających z Parku zdarzają się – niestety – osoby nie stosujące się do regulaminu, podstawowych zasad bezpieczeństwa i pływające „na dziko” w miejscach, gdzie nie ma ratowników. I to tego rodzaju kłopotliwi goście Parku potrzebują potem bardzo często pomocy. Środowe ćwiczenia z ratownictwa wodnego były więc także treningiem niesienia ratunku takim właśnie, nieodpowiedzialnym, przeceniającym swoje możliwości osobom.   

Przy okazji Straż Miejska przestrzega przed wszelkimi niebezpiecznymi i brawurowymi zachowaniami w okolicach akwenów. Nad wodą nie należy spożywać alkoholu i innych substancji odurzających, będących częstą przyczyną utonięć. Do zbiornika wodnego należy wchodzić, schładzając się wodą stopniowo. Kontakt rozgrzanego ciała z zimną wodą może grozić szokiem termicznym.

Straż Miejska przestrzega również przed skokami do wody i apeluje,  aby skoki na tzw. „główkę” wykonywać – jeśli koniecznie tego właśnie chcemy – wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Przypomina jednocześnie hasło jednej ze swoich letnich akcji związanych z bezpieczeństwem nad wodą: „Płytka wyobraźnia to kalectwo”.

Latem częstochowska Straż Miejska będzie nadal patrolować okolice Parku Wypoczynkowego Lisiniec i dbać, by odwiedzający wypoczywali w spokoju. Ćwiczenia z ratownictwa wodnego także będą  powtarzane.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0151 seconds.