Z ostatniej chwili

Śmiertelny wypadek z udziałem motocyklisty

2022-08-10 13:07:01 informacje
img

Częstochowscy policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają przyczynę tragicznego wypadku, do którego doszło wczoraj, 9 sierpnia w Częstochowie. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący oplem, skręcając w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa motocykliście. 41-letni kierowca jednośladu zginął na miejscu w wyniku odniesionych obrażeń - informuje częstochowska Policja.
Do zdarzenia doszło wczoraj po godz. 13.00 na ul. Jadwigi. Ze wstępnych ustaleń policjantów z wydziału ruchu drogowego wynika, że 69-letni kierowca opla, skręcając z drogi głównej na parking sklepu, nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu motocyklem. Pomimo podjętej resuscytacji, 41-letni motocyklista z powiatu kłobuckiego poniósł śmierć na miejscu. Kierowca samochodu był trzeźwy, nie odniósł obrażeń.
Na miejscu wypadku pracowali policjanci z częstochowskiej drogówki wraz z technikiem kryminalistyki.
Śledczy pod nadzorem prokuratora wyjaśniają teraz szczegóły tego tragicznego zdarzenia.
Policja apeluje do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru na drodze należy wzmóc czujność, spojrzeć w lusterka i upewnić się, że swoim zachowaniem nie spowoduje się zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Należy pamiętać, że motocyklista jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, motocyklista ma mniejsze szanse na wyjścia z tego zdarzenia bez szwanku.
W tym roku na terenie miasta i powiatu doszło do 47 zdarzeń drogowych, w których 11 motocyklistów zostało rannych, a 2 poniosło śmierć. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem kierującego jednośladem jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonany manewr skrętu, bądź zmiana pasa ruchu oraz nadmierna prędkość.
Kierowco samochodu:
- zanim rozpoczniesz manewr wyprzedzania, upewnij się, że bezpiecznie możesz go wykonać;
- patrząc w lusterka, pamiętaj o martwych polach, szczególnie przy zmianie pasa. Motocykle ze względu na swoje gabaryty często poruszają się sprawniej i bardziej dynamicznie, stają się przez to mniej widoczne dla pozostałych uczestników ruchu;
- odpowiednio wcześnie sygnalizuj manewr, jaki planujesz wykonać;
- obserwuj drogę, patrz w lusterka – te z pozoru proste czynności nabierają ogromnego znaczenia i mogą zapobiec tragedii na drodze.
Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0157 seconds.