Z ostatniej chwili

Spis powszechny – ważne informacje

2021-03-31 13:31:05 informacje
img

Od 1 kwietnia do 30 czerwca Główny Urząd Statystyczny będzie przeprowadzał Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy i dotyczy wszystkich – zarówno Polaków, jak i cudzoziemców.

Przed udziałem w spisie warto zapoznać się z podstawowymi informacjami:

–Obowiązkową metodą jest samospis internetowy. Wystarczy wejść na stronę www.spis.gov.pl i wypełnić formularz spisowy. Jeżeli ktoś nie może tego zrobić we własnym zakresie, to na czas trwania spisu urzędy gmin przygotują specjalne miejsca, gdzie można wykonać samospis.

–Osoby chętne do samospisu w Częstochowie mogą to zrobić w godzinach pracy urzędu w Urzędzie Miasta, ul. Śląska 11/13.

–Nie możesz wykonać samospisu internetowego? Zadzwoń na infolinię: 22 279 99 99 i spisz się przez telefon.

–Jeśli nie spiszesz się przez internet ani przez telefon, skontaktuje się z Tobą rachmistrz telefonicznie lub bezpośrednio. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie możesz odmówić mu przekazania danych.

–Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy – tak stanowi ustawa spisowa. Odmowa udziału w spisie powszechnym grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

–Nie obawiaj się o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.

–Chcesz sprawdzić, o co zostaniesz zapytany w spisie? Zapoznać się z ustawą spisową? Chcesz zweryfikować rachmistrza? Wejdź na www.spis.gov.pl.

–Jeśli nie jesteś pewien, czy osoba podająca się za rachmistrza nim jest – możesz to zweryfikować pod nr. tel. 22 279 99 99.

–W trakcie spisu zostaniemy zapytani m.in. o nasze dane, adres zamieszkania, dane osoby w mieszkaniu, relacje rodzinne. Więcej informacji o pytaniach znajduje się na stronie https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/.

Gminne Biuro Spisowe w Częstochowie pełni dyżur telefoniczny pod numerem telefonu:

- 34 3707 649 w godzinach pracy urzędu

- 780 031 219 w godzinach 8.00-20.00 w dni robocze oraz w soboty.

Page generated in 0.0158 seconds.