Z ostatniej chwili

Spójrz w górę

2023-02-16 12:03:42 informacje
img

Pod tym hasłem częstochowski ZPAP zorganizował 35. Plener Miejski. Przed nami wystawa, która jest jego pokłosiem – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Tym razem do projektu zaproszono 30 twórców, głównie zrzeszonych w ZPAP Okręgu Częstochowskim, ale zaproszenie przyjęli również artyści z Krakowa i Łodzi.

Motyw przewodni pleneru można interpretować na wiele sposobów. Pierwszy z nich to inspiracja wszystkim, co znajduje się powyżej linii naszego wzroku. Za każdym razem zachwycają widza, artystę, detale architektoniczne, zdobienia i balkony częstochowskich kamienic. Tę fascynację detalem możemy zobaczyć w prezentowanej na wystawie pracy nieżyjącej już artystki Marii Ogłazy. Jej rysunek tuszem przedstawiający ornament kamienicy urzeka widza subtelnością. Temat można również interpretować jako spojrzenie na miasto z pewnej perspektywy – z góry – lub inspirację niebem nad zabytkami miasta. Kolejnym punktem wyjścia do dialogu z widzem może być najwyższe naturalne wzniesienie na terenie miasta, znane jako Wzgórze Ossona - tłumaczy Krzysztof Kamil Malewicz, prezes ZPAP Okręgu Częstochowskiego i kurator wystawy.

W piątek 17 lutego o godz. 17.00 w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica odbędzie się wernisaż wystawy 35. Pleneru Miejskiego ZPAP Okręgu Częstochowskiego. Wystawę można będzie oglądać do 19 marca.

Page generated in 0.0161 seconds.