Z ostatniej chwili

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

2021-11-19 11:16:46 informacje
img

W niedzielę 21 listopada przypada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. To dzień refleksji, dzień pamięci o tych, którzy stracili życie na drodze – informuje Policja.

Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 r. z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. W 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych (World Day of Remembrance for Road Traffic Victims).

Każdego roku w zdarzeniach drogowych na całym świecie ginie ponad milion osób. Za każdym wypadkiem drogowym kryje się ludzki dramat. Dotyka on nie tylko poszkodowanych, ale także sprawców zdarzeń i ich bliskich.

Korzystając z drogi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, koncentracji, podjętych decyzji i przestrzegania przepisów ruchu drogowego zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu.

W Polsce od kilku lat główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbywają się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa m.in. przy Pomniku Ofiar Wypadków Drogowych „Przejście”. 

Page generated in 0.0231 seconds.