Z ostatniej chwili

Światowy dzień nadciśnienia płucnego

2023-04-28 11:56:33 informacje
img

Światowy dzień nadciśnienia płucnego

Już wkrótce będziemy obchodzić Światowy dzień nadciśnienia płucnego, który przypada 5 maja. Warto skontrolować swój stan zdrowia pod kątem tej choroby.

Nadciśnienie płucne jest chorobą rzadką, bez intensywnego leczenia – szybko postępującą i śmiertelnie niebezpieczną. W nadciśnieniu płucnym dochodzi do zarastania drobnych tętniczek płucnych i w rezultacie przez płuca przepływa mniej krwi, a tym samym mniej dopływa do innych narządów. Atakuje płuca i serce. Prawa komora serca się rozrasta, serce staje się niewydolne, pojawiają się: zmęczenie, zadyszka, gorsza wydolność fizyczna, kaszel. Nic więc dziwnego, że jest problem z jej rozpoznaniem. Przy takich objawach choroba może przypominać astmę, niewydolność serca, POChP. Pacjenci tracą sprawność, a ich życie, zwłaszcza bez optymalnej terapii – staje się zagrożone.

Jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor usta, dlatego 5 maja w geście solidarności z chorymi niektóre osoby malują sobie usta na niebiesko.

Co roku w maju w wielu krajach na całym świecie przeprowadzane są akcje edukacyjne, aby obudzić w społeczeństwie świadomość na temat nadciśnienia płucnego i przyczynić się do jak najszybszego diagnozowania oraz rozpoczęcia właściwego leczenia tej podstępnej choroby.

Jeśli zauważysz, że ostatnio szybciej się męczysz, twoja wydolność się zmniejszyła, przybierasz na wadze, masz kołatania serca – poproś swojego lekarza POZ o skierowanie do kardiologa.

Więcej informacji o tej rzadkiej chorobie uzyskasz na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół lub pod numerem telefonu dla Pacjenta (+48) 535 680 390. Można też napisać maila: kontakt@phapolska.org

Page generated in 0.0156 seconds.