Z ostatniej chwili

Sytuacja epidemiczna w mieście

2021-04-01 17:11:43 informacje
img

W Częstochowie, podobnie jak prawie w całym kraju, wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Sukcesywnie uruchamiane są dodatkowe łóżka dla pacjentów covidowych. 31 marca nowych zakażeń było aż 289, dziś 1 kwietnia - 208 - podaje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 
W sumie - według oficjalnych statystyk - w Częstochowie zmarło z powodu Covid-19 od początku pandemii 352 osób (w ciągu ostatniej doby - 5) z 13.012 zakażonych. 
Sytuacja jest jeszcze w miarę stabilna, ale trudna. W Miejskim Szpitalu Zespolonym jest 138 miejsc covidowych (przedwczoraj szpital uruchomił dodatkowe 20 miejsc), w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Parkitce są 123 miejsca. Ponadto przygotowano także 22 miejsca w Lublińcu. W sumie więc ok. 300.
Zabezpieczono także 90 łóżek dla dzieci - w szpitalu w Blachowni i na Parkitce.
- Biorąc pod uwagę dynamiczną sytuację związaną z trzecią falą pandemii, nie należy lekceważyć zagrożenia – mówi zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak. – Przed nami trudny czas, bądźmy odpowiedzialni nie tylko za siebie i naszych bliskich, ale także za wszystkich, dla których zakażenie może oznaczać walkę o życie. Zachowujmy dystans, nośmy maseczki, bądźmy dla siebie życzliwi. 
Teren miasta obsługują również dwa dodatkowe covidowe zespoły ratownictwa medycznego uruchomione 19 i 22 marca przez Stację Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie. Ponadto od 30 marca firma prywatna podpisała umowę na 3 dodatkowe zespoły do transportu medycznego pacjentów covidowych. 
Obecnie pogotowie miejskie oczekuje ok. 2-3 godzin na umieszczenie pacjenta w szpitalu i sporadycznie jest zmuszone wozić chorych do placówek medycznych w województwach ościennych: do Prudnika i do Kluczborka w województwie opolskim, a także Radomska w  łódzkim. 

Page generated in 0.0182 seconds.