Przeróżnym wersjom losów tego zaginionego sztandaru – a są one fascynujące – poświęcone będzie spotkanie w Przystanku Historia IPN (al. NMP 52), w czwartek, 20 marca, o godz. 18.00 – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Wojenne losy sztandarów wojskowych od zawsze budzą zainteresowanie historyków, pasjonatów oraz poszukiwaczy. Szczególnie ciekawe są często wręcz tajemnicze losy sztandarów jednostek Wojska Polskiego z wojny obronnej z września 1939 r.
Nie inaczej jest w przypadku znaków pułkowych częstochowskiej 7 Dywizji Piechoty. Sztandary 25 Pułku Piechoty, 27 Pułku Piechoty i 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty przeszły zupełnie różne, jednak równie burzliwe wojenne dzieje, które nie dobiegły końca nawet po 1945 r. Ostatecznie sztandary tych trzech pułków 7 Dywizji Piechoty znalazły się w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Na tym tle zupełnie inaczej przedstawia się sprawa sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej, który ukryty przed wrogiem we wrześniu 1939 r. do dzisiaj nie został odnaleziony. Historia jego poszukiwań sięga lat 60. XX w. i mogłaby wręcz stanowić materiał na powieść przygodowo-sensacyjną. Do dzisiaj funkcjonuje wiele wersji losów pułkowego symbolu, legend, tajemniczych map, przekazów o ukrytym ze sztandarem złocie i srebrze. Szukano go (i szuka się nadal) pod Janowem, Czepurką i Śmiertnym Dębem, Lelowem, a niektóre tropy prowadzą nawet w rejon Skarżyska-Kamiennej lub wręcz do kościoła w Kazanowie koło Końskich.
Skąd taka rozbieżność wersji? Które z nich dotyczą sztandaru, a które innych symboli pułkowych? Gdzie tak naprawdę urywa się trop? O tym oraz m.in. o sensacyjnym odnalezieniu w 2020 r. siedmiu srebrnych gwoździ ze sztandaru 7 pułku przez członków Grupy Częstochowskiej PERUN oraz Stowarzyszenia Historycznego Reduta Częstochowa będzie można się dowiedzieć w czwartek 20 marca o godz. 18.00 w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. gen. Janusza Gąsiorowskiego przy al. NMP 52. Prelegentem będzie Adam Kurus, historyk OBEN IPN Katowice. Będzie to już 31. spotkanie z cyklu ,,II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody”.
Wykładowi będzie towarzyszyć prezentacja pełnowymiarowej repliki sztandaru 7 Pułku Artylerii Lekkiej ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Złotym Potoku oraz pokaz archiwalnego filmu dokumentalnego o poszukiwaniach sztandaru w 2010 r.