Z ostatniej chwili

Teatr przed nowym sezonem artystycznym

2023-09-04 13:18:52 informacje
img

Na 9 września zaplanowano inaugurację kolejnego sezonu w Teatrze im. Mickiewicza. W październiku ma się odbyć pierwsza premiera tego sezonu: „Polowanie” Ishbel Szatrawskiej. Pełniącą obowiązki dyrektora Teatru będzie nadal Magdalena Woch – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Kolejny sezon artystyczny częstochowska scena zainauguruje współczesną sztuką o aktualnej wymowie. „Bum” – autorstwa niemieckiego dramaturga Mariusa von Mayenburga, w realizacji Iwo Vedrala to spektakl, który miał w naszym Teatrze premierę w końcu maja. Na scenie zobaczymy Macieja Półtoraka, Martę Honzatko, Hannę Zbyryt, Roberta Rutkowskiego, Bartosza Kopcia oraz gościnnie Szymona Kowalika.

A 10 września rozpocznie w Teatrze II edycja Festiwalu Tańca Współczesnego „Pamięć miasta”, organizowanego przez Fundację Performa. Festiwal to cykl wydarzeń performatywnych, na które składają się spektakle, warsztaty, projekt społeczny, dyskusje i wystawa. Celem projektu jest upamiętnienie dawnych mieszkańców Częstochowy  poprzez odniesienie się do pamięci miasta o jego wielokulturowej historii. Festiwal został dofinansowany ze środków Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a także przez Związek Artystów Scen Polskich. ZASP wraz z Prezydentem Miasta Częstochowy objęli także nad nim patronat. 

Pierwszą premierę sezonu 2023/24 częstochowska scena zapowiada na 7 października.

W „Polowaniu” Ishbel Szatrawskiej, w realizacji Piotra Pacześniaka zagrają: Agnieszka Łopacka, Hanna Zbyryt, Waldemar Cudzik, Karol Czajkowski (gościnnie), Adam Hutyra, oraz Robert Rutkowski.

W rozpoczynającym się sezonie obowiązki dyrektora Teatru im. Mickiewicza nadal będzie pełnić Magdalena Woch (do końca sierpnia 2024 r.). Konsultantem programowo-artystycznym częstochowskiego Teatru na sezon 2023/24 zostanie Agata Biziuk-Brajczewska – dramatopisarka i reżyserka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie.  


Na zdjęciu: fragment spektaklu „Bum”

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta  

Page generated in 0.0161 seconds.