Z ostatniej chwili

Trzy najważniejsze dni

2024-03-28 10:02:17 informacje
img

Rozpoczynają się trzy najważniejsze dni dla katolików - okres bezpośrednio poprzedzający Wielkanoc, Dzień Zmartwychwstania Pańskiego.
Dziś, w Wielki Czwartek (28 marca) o godz. 10.00 w Archikatedrze zostanie odprawiona Msza krzyżma – celebruje ją abp Wacław Depo wraz z biskupami oraz prezbiterium archidiecezji. Podczas tej liturgii będzie konsekrowane święte krzyżmo oraz pobłogosławiony olej chorych i olej katechumenów, a wszyscy kapłani archidiecezji odnowią przyrzeczenia złożone w dniu święceń prezbiteratu.
Kolejne wydarzenia będą związane bezpośrednio z Triduum Paschalnym. Dziś jeszcze wieczorem (w Archikatedrze - o godz. 18.00) odbędzie się  Msza Wieczerzy Pańskiej z przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do ołtarza wystawienia.
Jutro, w Wielki Piątek (289 marca) wierni będą mogli wziąć udział w Liturgii Męki Pańskiej (w Archikatedrze - o godz. 18.00).
W Wielką Sobotę - wierni przychodzą do świątyni, by w ciszy uczestniczyć w adoracji Grobu Pańskiego. W tym dniu święci się też pokarmy, które mają być spożywane podczas śniadania wielkanocnego.
Najważniejszym wydarzeniem całego Triduum Paschalnego, będzie Liturgia Wigilii Paschalnej w noc z soboty na niedzielę, niezwykłe nabożeństwo, gdy po raz pierwszy w poważnym tegorocznym wielkanocnym czasie zostanie ogłoszona radosna nowina "Alleluja! Chrystus Zmartwychwstał" (w Archikatedrze jest ona przewidziana na godz. 21.00).
Podane godziny rozpoczęcia uroczystości mogą się różnić od tych poodanych w programie Triduum Paschalnego w Bazylice Archikatedralnej).

Page generated in 0.0176 seconds.