Z ostatniej chwili

Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego

2021-06-01 13:04:07 informacje
img

Od 7 do 11 czerwca na Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego zaprasza Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz ze Stowarzyszeniem DLA RODZINY. W programie - spotkania informacyjne oraz konferencja tematyczna pod hasłem „Moje serce dało Ci dom”.  
30 maja to Dzień Rodzicielstwa Zastępczego – święto rodziców, którzy zdecydowali się zaopiekować czasowo dziećmi, dla których nie są biologicznymi rodzicami.  Z tej okazji  Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „DLA RODZINY” – organizuje Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego, którego formułę dostosowano do sytuacji pandemicznej. W zaplanowane działania włączyły się także wszystkie częstochowskie Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnej.
Patronat nad konferencją w ramach Tygodnia objął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego przekazał też rodzicom zastępczym życzenia i wyrazy uznania. W swoim liście napisał m.in.: „To święto, które przypomina o empatii, oddaniu drugiemu człowiekowi i ogromnej potrzebie wsparcia dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. To Państwa święto, bo to właśnie dzięki osobom takim jak Wy najmłodsi Częstochowianie i Częstochowianki nie muszą zmagać się z trudnościami w pojedynkę. Mają obok siebie dorosłych, którzy pomagają pokonać smutek, ofiarowują mądre wsparcie”.     
Konferencja tematyczna 11 czerwca odbędzie się w trybie online. Podczas dwugodzinnego spotkania poruszone zostaną tematy dotyczące idei rodzicielstwa zastępczego – psychologiczne aspekty wyzwań, jakie stoją przed rodzicami zastępczymi, szczegóły dotyczące procesu kwalifikacji rodziców zastępczych; wypowie się również jedna z mam zastępczych.
W Dzielnicowych Ośrodkach Społeczności Lokalnej od 7 do 10 czerwca będzie można się spotkać z ekspertami w dziedzinie pieczy zastępczej i dowiedzieć m.in., w jakim celu tworzy się rodziny zastępcze, na jakich zasadach funkcjonują, kto może zostać rodzicem zastępczym. Spotkania poprowadzą eksperci z MOPS i Stowarzyszenia „DLA RODZINY”. Ze względu na pandemię zaplanowano spotkania indywidualne (po wcześniejszym umówieniu się); przewidziano również możliwość połączenia telefonicznego z dyżurującym ekspertem. Przez cały tydzień dyżur w sprawie pieczy będą pełnili także pracownicy MOPS (tel. 34 372 42 24) i Stowarzyszenia (tel. 502 985 101) – w godzinach pracy danej instytucji.
Spotkania informacyjne oraz konferencja są otwarte dla wszystkich chętnych – udział w  nich jest bezpłatny.

KONFERENCJA „MOJE SERCE DAŁO CI DOM”  (11 czerwca 2021, godz. 10.00 – 12.00)
• konferencja w formule online;
• aby wziąć udział, należy zgłosić się, wysyłając mejla na adres rodzicielstwo2021@mops.czestochowa.pl;
• na adres mejlowy osoby zgłaszającej organizatorzy prześlą wiadomość zwrotną z linkiem do konferencji online oraz instrukcją logowania;
• w dniu konferencji wystarczy kliknąć w przesłany link, by w niej uczestniczyć.

SPOTKANIA INFORMACYJNE W DZIELNICOWYCH OŚRODKACH SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ  (7-10 czerwca)
• spotkania indywidualne z ekspertami pracującymi w obszarze pieczy zastępczej – ze względu na pandemię organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt telefoniczny i umówienie się na spotkanie;
• zamiast spotkania osobistego – można połączyć się telefonicznie z wybranym DOSL w godzinach dyżuru eksperta

Szczegółowe informacje i harmonogram wydarzeń można znaleźć na stronie http://www.mops.czestochowa.pl

A jak kwestia pieczy zastępczej przedstawia się w Częstochowie w liczbach? Pieczę zastępczą dzielimy na instytucjonalną i rodzinną. Piecza instytucjonalna to 11 placówek opiekuńczo-wychowawczych, w tym 3 typu rodzinnego. Obecnie w Częstochowie istnieje 257 form rodzinnej pieczy zastępczej, w których przebywa ponad 370 dzieci w tym: 14 rodzin zastępczych zawodowych, 5 rodzinnych domów dziecka, 179  rodzin zastępczych spokrewnionych, 58 rodzin zastępczych niezawodowych.

Page generated in 0.0162 seconds.