Z ostatniej chwili

Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego

2021-06-08 13:06:23 informacje
img

Trwa Tydzień Rodzicielstwa Zastępczego. Od 7 do 11 czerwca zaprasza na niego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wraz ze Stowarzyszeniem DLA RODZINY. W programie: spotkania informacyjne oraz konferencja tematyczna pod hasłem „Moje serce dało Ci dom”.  

Formułę wydarzenia dostosowano do sytuacji pandemicznej. 

W zaplanowane działania włączyły się także wszystkie częstochowskie Dzielnicowe Ośrodki Społeczności Lokalnej.

Patronat nad konferencją w ramach Tygodnia objął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego przekazał też rodzicom zastępczym życzenia i wyrazy uznania. W swoim liście napisał m.in. „To święto, które przypomina o empatii, oddaniu drugiemu człowiekowi i ogromnej potrzebie wsparcia dzieci, które nie mogą wychowywać się w rodzinach biologicznych. To Państwa święto, bo to właśnie dzięki osobom takim jak Wy najmłodsi Częstochowianie i Częstochowianki nie muszą zmagać się z trudnościami w pojedynkę. Mają obok siebie dorosłych, którzy pomagają pokonać smutek, ofiarowują mądre wsparcie”.    

Konferencja tematyczna 11 czerwca odbędzie się w trybie online. Podczas dwugodzinnego spotkania poruszone zostaną tematy dotyczące idei rodzicielstwa zastępczego – psychologiczne aspekty wyzwań, jakie stoją przed rodzicami zastępczymi, szczegóły dotyczące procesu kwalifikacji rodziców zastępczych; wypowie się również jedna z mam zastępczych.

Z kolei w Dzielnicowych Ośrodkach Społeczności Lokalnej do 10 czerwca będzie można spotkać się z ekspertami w dziedzinie pieczy zastępczej i dowiedzieć się m.in., w jakim celu tworzy się rodziny zastępcze, na jakich zasadach funkcjonują, kto może zostać rodzicem zastępczym. Spotkania poprowadzą eksperci z MOPS i Stowarzyszenia „DLA RODZINY”. Ze względu na pandemię zaplanowano spotkania indywidualne (po wcześniejszym umówieniu się); przewidziano również możliwość połączenia telefonicznego z dyżurującym ekspertem.  Przez cały tydzień dyżur w sprawie pieczy będą pełnili także pracownicy MOPS (tel. 34 372 42 24) i Stowarzyszenia (tel. 502 985 101) – w godzinach pracy danej instytucji.

Spotkania informacyjne oraz konferencja są otwarte dla wszystkich chętnych – udział w  nich jest bezpłatny.

 

KONFERENCJA „MOJE SERCE DAŁO CI DOM”  (11 czerwca 2021, godz. 10.00 – 12.00)

•    konferencja w formule online;

•    aby wziąć udział należy zgłosić się wysyłając mejla na adres rodzicielstwo2021@mops.czestochowa.pl;

•    na adres mejlowy osoby zgłaszającej organizatorzy prześlą wiadomość zwrotną z linkiem do konferencji online oraz instrukcją logowania;

•    w dniu konferencji wystarczy kliknąć w przesłany link, by w niej uczestniczyć.

 

SPOTKANIA INFORMACYJNE W DZIELNICOWYCH OŚRODKACH SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ  (7-10 czerwca)

•    spotkania indywidualne z ekspertami pracującymi w obszarze pieczy zastępczej – ze względu na pandemię organizatorzy proszą o wcześniejszy kontakt telefoniczny i umówienie się na spotkanie;

•    zamiast spotkania osobistego – można połączyć się telefonicznie z wybranym DOSL w godzinach dyżuru eksperta.

Szczegółowe informacje i harmonogram wydarzeń można znaleźć na stronie http://www.mops.czestochowa.pl

Page generated in 0.0166 seconds.