Z ostatniej chwili

Urodził się w dzień kosmonautyki – będzie drugim Polakiem w Kosmosie

2023-08-18 14:04:59 informacje
img

Sławosz Uznański będzie oficjalnie drugim Polakiem w kosmosie!

Jak podaje Polska Agencja Kosmiczna, lot polskiego astronauty został już zatwierdzony zarówno z Europejską Agencją Kosmiczną, jak i firmą Axiom Space, specjalizującą się w organizacji lotów kosmicznych na statkach załogowych firm prywatnych

Nasz astronauta poleci w kosmos najprawdopodobniej na pokładzie Crew Dragona i kultowej już rakiety Falcon 9, w przyszłym roku lub za dwa lata. 

Sławosz Uznański urodził się 12 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Kosmonautyki (obchodzonym na pamiątkę daty pierwszego lotu Jurija Gagarina). Ma 39 lat. 

Jest łodzianinem, absolwentem VIII im. A. Asnyka. W 2008 r. ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej oraz studia magisterskie na na Politechnice Łódzkiej oraz studia magisterskie na Université de Nantes i w tym samym roku otrzymał również dyplom inżynierski na École Polytechnique de l'Université de Nantes[6]. W 2011 r. uzyskał z wyróżnieniem[7] stopień doktora na Université d’Aix-Marseille za pracę dotyczącą konstrukcji odpornych na promieniowanie kosmiczne – podaje Wikipedia. – Specjalizuje się w projektowaniu elektroniki pracującej w akceleratorach, projektował m.in. system sterowania mocą Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN[6] i od tego czasu pracuje jako jego operator. Autor książki na temat efektów promieniowania w układach elektronicznych i współautor ponad 50 artykułów naukowych. Prowadził wykłady dotyczące projektowania systemów kosmicznych na międzynarodowych szkołach inżynierskich i był recenzentem wielu projektów satelitów komercyjnych[7].

Wziął udział w rekrutacji do Europejskiego Korpusu Astronautów, rozpoczętej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) w marcu 2021 r. Spośród 22,5 tys. osób, w tym 549 z Polski, ESA wybrała 17 astronautów. 

Page generated in 0.0166 seconds.