Z ostatniej chwili

Uwaga na fake newsy! Nie daj się nabrać!

2023-01-30 11:53:00 informacje
img

Na portalach społecznościowych ukazała się 26 stycznia informacja o rzekomym napadzie i próbie gwałtu na dziewczynie w Częstochowie. Pomimo wielu akcji profilaktycznych i informacyjnych, niektórzy dali się nabrać i rozpowszechnili nieprawdziwą informację. To była próba wyłudzenia danych! – informuje Policja

Bardzo często na portalach społecznościowych pojawiają się nieprawdziwe informacje dotyczące porwań dzieci, brutalnych gwałtów czy napadów, które miały miejsce w pobliżu. W tytule często podawana jest informacja, że policja lub rodzina rozpaczliwie szukają sprawcy. Wiele osób zaciekawionych tytułem kilka w link. Zostają przekierowani na niebezpieczną stronę, gdzie znajduje się fikcyjne nagranie. Niestety, pomimo wielu akcji profilaktycznych i informacyjnych wciąż wiele osób daje się nabrać i klika w załączony pod tekstem film rzekomo przedstawiający moment zbrodni czy wizerunek sprawcy. Po kliknięciu w film zostajemy przekierowani na fałszywą stronę logowania. Gdy wypełnimy pola swoim loginem i hasłem, wpadamy w sidła przestępców, którzy tylko czekają na nasz ruch, by wyłudzić od nas dane i przejąć nasze konto, a następnie wykorzystać je do oszustwa m.in. metodą na kod bankowy.

Jeśli w naszym mieście faktycznie doszłoby do zdarzenia kryminalnego i policja prosiłaby o pomoc, to na pewno dowiedzielibyśmy się tego ze strony internetowej KMP Częstochowa i wiarygodnych mediów.

Jeśli mamy wątpliwości, czy dana informacja jest prawdziwa, należy wejść na stronę internetową najbliższej komendy Policji i zobaczyć, czy funkcjonariusze rzeczywiście prowadzą czynności w tej sprawie. Brak informacji na policyjnej stronie i na stronach rzetelnych wiarygodnych mediów oznacza, że ta informacja to blef. Nie udostępniajmy jej.

Uwaga! Bądź ostrożny i rozsądnie korzystaj z Internetu – przypomina Policja:

  • -Przede wszystkim zabezpiecz swój komputer i telefon – zainstaluj program antywirusowy, nie klikaj w nieznane linki, nie otwieraj podejrzanych wiadomości e-mail.
  • -Pamiętaj, że w sieci nikt nie jest anonimowy i zanim cokolwiek opublikujesz, czy skomentujesz, zastanów się 2 razy.
  • -Nie ubliżaj nikomu, nie hejtuj, nie obrażaj. Użyj wyobraźni i empatii, byś mógł wczuć się w sytuację osoby, do której kierowane są nienawistne słowa.
  • -Miej swój rozum – pamiętaj, że nie wszystkie informacje przekazywane za pośrednictwem internetu są prawdziwe.
  • Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego poruszania się w sieci i na każdym kroku bądź ostrożny!

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0166 seconds.