Z ostatniej chwili

W „Kochanowskim” strzelają laserem

2023-02-22 11:49:00 informacje
img

W Zespole Szkół im. Jana Kochanowskiego otwarto pierwszą w mieście wirtualną strzelnicę, w której będą organizowane dla uczniów obowiązkowe lekcje strzelania. Wydatek to 195 tys. zł - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Inwestycję zrealizowano w ramach rządowego programu „Strzelnica w powiecie”, dzięki czemu 80 proc. kosztów sfinansowano z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej, pozostałą część ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.
Lokalizacja strzelnicy nie jest przypadkowa, gdyż od wielu lat w „Kochanowskim” kształci się najwięcej uczniów klas wojskowych i policyjnych. W czasie oficjalnego otwarcia strzelnicy, które odbyło się 20 lutego, ten wybór potwierdził zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak. W inauguracji brali również udział parlamentarzyści i przedstawiciele samorządów lokalnych.
Dla uczniów odwiedzających strzelnicę dostępne są repliki czterech pistoletów krótkich i czterech karabinów długich z nakładką laserową. Można celować do tarczy lub skorzystać z ustawień, które pozwalają wirtualnie przenieść strzelających do lasu, wywołać silny wiatr, a nawet sprowadzić ulewę lub śnieżycę. Symulowany jest odrzut, więc użytkownicy mają wrażenie, jakby strzelali z prawdziwej ostrej broni. Strzelnica będzie udostępniona zarówno dla uczniów częstochowskich szkół, jak i dla organizacji proobronnych.
Celem programu „Strzelnica w powiecie”, z którego skorzystał „Kochanowski”, jest rozbudowa infrastruktury strzelnic w Polsce, w tym będących poza zasobami Sił Zbrojnych RP. Pozwoli prowadzić  szkolenie strzeleckie dla uczniów szkół, które kształcą tzw. klasy mundurowe czy oddziały przygotowania wojskowego. Ma też zaktywizować organizacje pozarządowe zainteresowane strzelectwem.
Następną częstochowską placówką oświatową, która przystąpi do tego programu, jest Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. S. Żeromskiego.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0177 seconds.