Z ostatniej chwili

W Dniu Kota o tych czekających w schronisku

2023-02-17 11:59:13 informacje
img

„Świat bez kota to głupota” – tak można by sparafrazować w Światowy Dzień Kota jedno z ulubionych haseł kociar i kociarzy. Po raz n-ty Biuro Prasowe Urzędu Miasta przypomina, że na swoje domy czeka wiele kotów z częstochowskiego Schroniska. 

W Światowy Dzień Kota nie sposób nie zajrzeć do Częstochowskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Gilowej. Tam, z kocich boksów, wiele futrzastych, obdarzonych pięknymi pazurkami łapek wyciąga się do człowieka, gdy ten tylko się pojawi. Bo może to właśnie on zabierze tego czy innego sierściuszka do domu? 

Garść zalet bliskiego obcowania z kotami (za portalem onet.pl):
Kot wycisza – jest wdzięcznym, nienachalnym towarzyszem. 

– Kontakt z kocim futrem i elastycznym ciałem kota powoduje wydzielanie hormonów szczęścia – przede wszystkim serotoniny – zarazem hamując wydzielanie hormonu stresu. 

– Badania wykazują, że obcowanie z kotem obniża poziom cholesterolu – dzielenie domu z kotem zmniejsza o kilka punktów procentowych prawdopodobieństwo zawału i innych chorób miażdżycowych. 

Kot sprawdza się przy osobach ze spektrum autyzmu – przez swoją nienarzucającą się osobowość zachęca do kontaktu osoby, których bezpośredni kontakt mocno onieśmiela.
Kocia sierść jest najonizowana ujemnie, a miejsca chorobowe u człowieka – dodatnio. Gdy kot kładzie się na takim miejscu, czujemy ulgę – jony się wzajemnie neutralizują.

Niestety, na razie nie ma dowodów naukowych na lecznicze działanie kociego mruczenia – ale czyż nie jest po prostu urocze? I uwaga – nadal nie do końca wiadomo, jak dokładnie mruczenie powstaje! 

 

strona www Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie 

podstrona Schroniska z kotami do adopcji 

fanpejdż Schroniska na FB  

profil Schroniska na Instagramie

 

Na zdjęciach: kotki i koty czekające na adopcję w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie, 17 lutego 2023 Fot. Łukasz Kolewiński (UM)  

Page generated in 0.0169 seconds.