Z ostatniej chwili

W sezonie nad wodą bezpieczeństwo jest najważniejsze

2022-08-08 12:56:48 informacje
img

W zeszłym tygodniu akwen w Parku Lisiniec był miejscem kolejnego szkolenia służb. Tym razem w pomocy przedmedycznej wprawiały się także dzieci i młodzież - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
3 sierpnia w ratownictwie wodnym szkoliło się ponownie kilka służb – Straż Pożarna, Policja, częstochowska Straż Miejska i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Strażacy poprowadzili prelekcję dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszyscy chętni, którzy akurat wypoczywali na Lisińcu, mogli się dowiedzieć, jak udziela się pomocy przedmedycznej w przypadku zachłyśnięcia się wodą. Dzieci i młodzież ćwiczyły na fantomach... Za śmiałość i zaangażowanie uczestniczki i uczestnicy szkolenia dostali od strażaków odblaski i drobne nagrody.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy także wzięli udział w treningu, ciągle przestrzegają przed brawurowymi czy lekkomyślnymi zachowaniami w obrębie akwenów.
Nad wodą nie należy spożywać alkoholu czy substancji odurzających – to częsta przyczyna utonięć. Do wody należy wchodzić, schładzając ciało stopniowo – by uniknąć szoku termicznego. Straż Miejska przestrzega też przed skokami do wody. Apeluje, aby wykonywać je wyłącznie w miejscach wyznaczonych. Zgodnie z hasłem swojej letniej akcji „Płytka wyobraźnia to kalectwo”  przypomina, że lekkomyślność, brawura, chęć zaimponowania innym nad wodą bardzo często prowadzi prosto do poważnych urazów, niejednokrotnie niepełnosprawności do końca życia.
W letnim sezonie nadal możemy się spodziewać patroli częstochowskiej Straży Miejskiej w rejonie Parku Wypoczynkowego Lisiniec. Przestrzegajmy więc regulaminu korzystania z tego popularnego terenu – nie z obawy o mandat, ale w trosce o własne zdrowie i życie.

Tekst ilustruje zdjęcie ze szkolenia
Fot. Materiały Straży Miejskiej 

Page generated in 0.0157 seconds.