Z ostatniej chwili

Wieczór dawnych polskich piosenkarek – z Jarocką na czele

2023-03-15 11:00:37 informacje
img

W najbliższą sobotę w OPK z recitalem w hołdzie Irenie Jarockiej wystąpi wokalistka Marta Kijas z pianistą Mikołajem Konieczniakiem. Początek koncertu o godz. 17.00 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wielka dama polskiej piosenki – Irena Jarocka – zmarła po ciężkiej chorobie 11 lat temu. I to właśnie rocznica jej śmierci jest pretekstem dla kameralnego recitalu, na który Ośrodek Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) zaprasza w sobotę 18 marca o godz. 17. Wstęp wolny.

Na scenie OPK wystąpią wokalistka Marta Kijas w towarzystwie pianisty Mikołaja Konieczniaka. Oboje są zeszłorocznymi absolwentami Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie – Marta Kijas w klasie klarnetu Wojciecha Pydy, a Mikołaj Konieczniak – w klasie fortepianu Roberta Gawrońskiego. Oboje występowali podczas koncertu dyplomantów w Filharmonii Częstochowskiej w marcu 2022 r. 

Urodzona w 1946 r. Irena Jarocka znana jest z wykonań takich piosenek jak: „Motylem jestem”, „Kocha się raz”, „Odpływają kawiarenki”, „Wymyśliłam Cię” czy „Beatlemania story”. Nagrywała płyty niemal do końca życia – ostatnie z nich to wydane w 2008 r. „Małe rzeczy” oraz późniejsza o dwa lata „Ponieważ znów są Święta”. W latach 70. jej wielką sceniczną rywalką była Anna Jantar, tragicznie zmarła w katastrofie samolotowej w 1980 r. Obie piosenkarki były przedstawiane jako konkurentki nie tylko na scenie, ale i w życiu prywatnym – co nie do końca było prawdą. Bezsprzecznie obie królowały w polskiej piosence lat 70. i łączyło je wiele elementów ich publicznego wizerunku. Za obiema wokalistkami stały grupy oddanych wielbicieli i to raczej między tymi dwoma obozami dochodziło do utarczek i zaciekłych sporów o to, która z dam ma prymat na polskiej estradzie… Irena Jarocka przeżyła Annę Jantar o 32 lata – zmarła na nowotwór mózgu 21 stycznia 2012 r. w Warszawie.

Fot. Łukasz Kolewiński  /UM 

Page generated in 0.0164 seconds.