Z ostatniej chwili

Wsparcie dla rejonu Lwowa z Częstochowy

2023-02-01 11:14:16 informacje
img

Złoczów, Rudki – do tych ukraińskich miejscowości w obwodzie lwowskim trafiła niedawno zebrana w naszym mieście pomoc rzeczowa. Zawieźli ją przedstawiciele samorządu – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Kolejny transport z Częstochowy do ogarniętej wojną Ukrainy zorganizowano między 26 i 28 stycznia. Pomoc materialną zgromadzoną w szkołach bądź podarowaną przez lokalne firmy przekazała delegacja miejskiego samorządu – zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz dyrektor liceum „Dąbrowskiego” Tadeusz Kałużny. 

Do Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rudkach przekazano pomoc zebraną przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 34 im. Aleksandra Fredry. Nieprzypadkowo właśnie tam – to w krypcie tego kościoła pochowano patrona tej częstochowskiej szkoły, poetę i komediopisarza, po jego śmierci w 1876 r. Autor „Zemsty” był związany z tamtym regionem, a konkretnie z samym Lwowem. Przeniósł się tam jako chłopiec po tragicznym pożarze rodzinnego dworu w Beńkowej Wiszni – pożarze, w którym straciła życie jego matka.

Kolejną miejscowością obwodu lwowskiego, do którego dotarła pomoc z Częstochowy, był Złoczów. Wśród darów znalazły się m.in. generatory prądu przekazane przez firmy Pekabex i Stoelzle. Przedstawiciele Częstochowy mieli okazję poznać bieżące, wynikające bezpośrednio z rosyjskiej agresji problemy społeczności Złoczowa – w tym trudności związane z organizacją zajęć szkolnych w czasie wojny.  Aby nauka mogła odbywać się tam w sposób stacjonarny, trzeba przygotować odpowiednio wyposażone schrony, w których dzieci będą mogły kontynuować lekcje w razie alarmu przeciwlotniczego. Częstochowianie odwiedzili jedną z takich szkół, przekazując jej pomoc od naszego Zespołu Szkół Samochodowych.  

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0162 seconds.