Z ostatniej chwili

Wtorek na Festiwalu „Czytaj!”

2022-09-06 11:40:58 informacje
img

Ten dzień upłynie przede wszystkim pod znakiem dobrej zabawy - dla najmłodszych i dla dorosłych. Pierwsi puszczą wodze fantazji, tworząc własne opowieści, drudzy będą mieć szansę sprawdzić się w konkursowej rywalizacji. A do tego jeszcze spotkanie z twórcą bardzo interesującej literatury. Spójrzcie na szczegóły:
15.30 - ZRÓB SOBIE KSIĄŻKĘ. WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI - zajęcia dla najmłodszych uczestniczek i uczestników, na których będą tworzyć własne, niesamowite opowieści z pomocą „worka rozmaitości”. Miejsce: Niepubliczne Przedszkole Nibylandla, ul. Wodzickiego 68
18.00 - DOM WSZYSTKICH SNÓW. SPOTKANIE Z WOJCIECHEM GUNIĄ - Wojciech Gunia zaszufladkowany jest jako pisarza grozy, lub weird fiction. Jednak etykiety te są zdecydowanie zbyt wąskie, by opisać jego prozę, która gra na lękach fundamentalnych i metafizycznych. Rozbiera rzeczywistość na czynniki pierwsze i dokopuje się do przerażającej prawdy: nasz świat jest absurdalny.
Tak na zdrowy rozum to wszystko nie powinno się udać - przypadkowość losów, kruchość ludzkiego życia, świat który chwieje się na glinianych fundamentach – totalny katastrofa powinna się zdarzyć szybciej niż później. Bardzo cienka błona oddziela nas od chaosu i entropii. Ludzie wkładają bardzo dużo wysiłku, by o tym wszystkim zapomnieć: budują społeczeństwa, systemy religijne, filozoficzne teorie, wzniosłe humanistyczne idee – ale wszystko to tylko zasłona dymna, żeby ukryć fakt, iż w makro skali jesteśmy tylko pyłkiem. Narracje Guni kręcą się wokół prawdy, że najwłaściwszą postawą wobec świata jest bezdenny lęk. Tak jest zarówno w “Domie wszystkich sów” (wyróżnionym w zeszłym roku nagrodą im. Macieja Parowskiego oraz nagrodą im. Jerzego Żuławskiego), jak i jego pozostałych książkach: „Powrót”, „Miasto i rzeka”, „Nie ma wędrowca”, „Złe wszechświaty”. Miejsce: Klubokawiarnia Pestka” (II Aleja 37)
20.00 - LITERACKA BITWA UMYSŁÓW. GRA - literackie pytania, a o wygranej jak zawsze zdecyduje wiedza, ale też dobry refleks. Przede wszystkim chodzi jednak o doskonałą zabawę. Nie tylko dla znawców literatury! Organizatorzy zapraszają drużyny do pięciu osób. Miejsce: Szuflada Pub (al. Kościuszki 18)

Page generated in 0.0169 seconds.