Wyróżnienia dla pracowników Politechniki Częstochowskiej
Tytuły „Lidera Inteligentnego Rozwoju” i „Naukowca Przyszłości” uzyskali pracownicy Politechniki Częstochowskiej.
Forum Inteligentnego Rozwoju to szczególne wydarzenie, które skupia się wokół problemów współczesnego świata. Uczestniczenie w kongresie jest dużym wyróżnieniem. Tegoroczna (już 9.) edycja Forum Inteligentnego Rozwoju odbyła się w Gdańsku – 20 czerwca, w sercu biznesowym Trójmiasta. Olivia Star, największy kompleks biurowy w Polsce zgromadził Liderów – Innowatorów, którzy dyskutowali nad rozwiązaniami problemów bliższej i dalszej przyszłości.
Kluczowe tematy poruszyli w ramach debat „Partnerzy innowacji – synergia i komplementarność”, która była poświęcona efektywnemu wsparciu rozwoju innowacji i wynalazczości w Polsce oraz „Globalne problemy okiem wizjonerów”, w trakcie której speakerzy skupili się na gospodarczo-społecznych problemach współczesnego świata.
Uwagę zwróciły panele prezentacyjne, czyli miejsca do podzielenia się swoimi wizjami i spostrzeżeniami przez Liderów Inteligentnego Rozwoju – osób, których nietuzinkowe i często niekonwencjonalne rozwiązania po prostu zmieniają nasze życie na lepsze. Wśród nich był prorektor ds. rozwoju Politechniki Częstochowskiej dr hab. inż. Marek Warzecha, prof. PCz, który mówił o upowszechnianiu nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii oraz wyzwaniach związanych z transferem wiedzy z sektora nauki do biznesu. Został również uhonorowany nagrodą „Lider Inteligentnego Rozwoju”, przyznaną za wieloletnią aktywną działalność na rzecz nawiązywania relacji środowiska akademickiego z otoczeniem gospodarczym poprzez inicjowanie wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych, pozyskanie środków na ich realizację oraz wdrożenie powstałych wyników. Dostrzeżona została również aktywna promocja realizowanych działań wśród całego społeczeństwa. Należy podkreślić, że „Lider Inteligentnego Rozwoju” to nagroda, która wiedzie prym wśród wszystkich gratyfikacji Forum i docenia wybitne indywidualne osiągnięcia.
Kolejnym naszym sukcesem jest nagroda „Naukowiec Przyszłości”, którą otrzymał dr hab. inż. Sławomir Gryś, prof. PCz. To wyróżnienie za wieloletnią, innowacyjną działalność badawczą w obszarach defektoskopii, termografii, metrologii, elektroniki, przetwarzania i rozpoznawania obrazów, a także wsparcie rozwoju wspomnianych dyscyplin poprzez liczne publikacje i działalność wykładową na polskich i zagranicznych uczelniach. Nagroda docenia również kroki laureata podejmowane w celu promocji prowadzonej działalności naukowej. Wcześniej tę zaszczytną nagrodę otrzymał w 2019 r. podczas 4. Edycji Forum prof. dr hab. inż. Sebastian Mróz.
Cieszy, że Forum Inteligentnego Rozwoju docenia potencjał naukowy naszych pracowników i zaprasza ich jako prelegentów. W tej zaszczytnej roli występowali: w 3. edycji Forum prof. dr hab. inż. Rafał Scherer, prof. dr hab. inż. Małgorzata Kacprzak (były pracownik PCz) oraz dr hab. inż. Marcin Korytkowski, prof. PCz, który ponownie uczestniczył w 8. Edycji Forum w 2023 r. wraz z prorektorem ds. rozwoju PCz dr. hab. inż. Markiem Warzechą. Nie zabrakło również przedstawiciela naszej Politechniki Częstochowskiej podczas 6. edycji w 2021 r., kiedy to prelegentem był dr hab. inż. Piotr Pachura, prof. PCz.
– „Innowacje wychodzą z cienia. Sieciowanie dla dobrej przyszłości społeczeństwa” to hasło przewodnie 9. odsłony Forum. Naukowcy to często skromni ludzie, a Forum daje przestrzeń do dyskusji i prezentacji badań, pomysłów czy idei. Dzięki temu innowacje mogą się przerodzićw praktyczne rozwiązania. Cieszymy się z sukcesu naszych pracowników i jesteśmy dumni z wkładu Politechniki Częstochowskiej na rzecz inteligentnego rozwoju – informuje dr inż. Katarzyna Brendzel, rzecznik prasowy Politechniki Częstochowskiej.