Z ostatniej chwili

Z obchodów rocznicy zakończenia II wojny światowej

2023-05-09 12:19:11 informacje
img

Częstochowianie – zgodnie z tradycją – upamiętnili wczoraj, 8 maja pod pomnikiem „Poległym w obronie Ojczyzny” 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Uroczystości rocznicowe odbyły się na zmodernizowanym i bardziej zielonym placu Pamięci Narodowej. Rozpoczęło je wystąpienie prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, w którym przypomniał o zwycięstwie nad totalitaryzmem.

– Minęły już trzy pokolenia, ale ta wojna w dalszym ciągu wymaga refleksji; szczególnie w kontekście wydarzeń zza naszej wschodniej granicy, gdzie rozgrywa się prawdziwy dramat narodu ukraińskiego, który dzielnie stawia opór rosyjskiemu agresorowi – mówił prezydent. – Głęboko wierzę, że Europa będzie szła w kierunku wolności, demokracji i prawdy, nawet wtedy, gdy jest bardzo trudna i bolesna.

W obchodach uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele parlamentu, władz województwa, miasta i powiatu, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Częstochowie, służb mundurowych, uczniowie częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Zmówiono modlitwę ekumeniczną. Zgodnie z tradycją Kompanię Honorową wystawiła Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.

Kwiaty pod pomnikiem „Poległym w obronie Ojczyzny” w imieniu władz Miasta Częstochowy złożyli prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny oraz zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak.

Organizatorzy uroczystości to Związek Inwalidów Wojennych Zarząd Okręgowy w Częstochowie i Urząd Miasta Częstochowy.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0181 seconds.