Z ostatniej chwili

ZUS przestrzega przed oszustami w internecie

2023-03-27 10:56:12 informacje
img

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia.

Na problem zwraca uwagę również serwis Niebezpiecznik.pl, który na swoim koncie na Twitterze napisał m.in.: „Uważajcie na e-maile o błędnym logowaniu do PUE / ZUS!. W załączniku oszuści zachęcają do otworzenia pliku .xll (zupełnie jak w przypadku niedawnych ataków „na NFZ”)”.

– Wiadomości o zmianie kanału odzyskiwania dostępu do profilu na PUE ZUS zawierające w załączniku plik logowania nie są wysyłane przez ZUS. Zakład nie wysyła do nikogo załączników z plikiem logowania, nie prosi też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji – przestrzega Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Fałszywe maile wyglądają wiarygodnie – mogą wyświetlać się w domenie zus.pl, a także zawierać informację o loginie PUE (są to jednak przypadkowe liczby). – Bardzo prosimy o uważne czytanie treści otrzymywanych emaili i weryfikowanie wszelkich zawartych w nich informacji – dodaje rzeczniczka.

ZUS zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji o rzekomych zmianach dokonanych na PUE ZUS przez klienta, który nie podejmował jakichkolwiek działań.

W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości co do nadawcy otrzymanej korespondencji, ZUS prosi o kontakt ze swą najbliższą placówką lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl.

Page generated in 0.0152 seconds.