Z ostatniej chwili

ZUS wypłacił już pierwsze trzynastki

2021-04-02 13:01:29 informacje
img

Emeryci i renciści w kwietniu mają powody do zadowolenia. To właśnie w tym miesiącu wraz ze swoim świadczeniem otrzymają trzynastą emeryturę. W tym roku to kwota 1250,88 zł brutto. Przyznanie „trzynastki” odbywa się  automatycznie i nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, bo taka jest pełna nazwa trzynastej emerytury, otrzymają osoby uprawnione do emerytury i renty, w tym m.in. renty socjalnej, rodzinnej oraz rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

– Trzynastą emeryturę otrzymają osoby, które miały ustalone prawo do emerytury czy renty na dzień 31 marca 2021 r. i nie było ono zawieszone np. z uwagi na osiąganie przychodów przekraczających obowiązujące progi zarobkowe – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

ZUS „emeryturę plus” wypłaci także tym osobom, w sprawie których prowadzone jest postępowanie wyjaśniające prowadzące do przyznania świadczenia (np. emerytury lub renty), o ile prawo do wypłaty będzie obejmować najpóźniej dzień 31 marca 2021 r.

Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym w takiej samej wysokości, bez względu na wysokość pobieranego świadczenia. Dodatkowa roczna należność pieniężne wypłacane jest w kwietniowym terminie płatności. W województwie śląskim otrzyma ją około 1,2 mln osób.

* Dla kogo trzynastka przed Wielkanocą

- ZUS wypłaca świadczenia 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca, ale z powodu świąt, w kwietniu terminy będą nieco inne. Osoby pobierające świadczenie w terminie 1, 5 i 6 otrzymają dodatkową gratyfikację jeszcze przed Wielkanocą. Termin 10 w kwietniu będzie wypłacony 9 kwietnia, gdyż 10 kwietnia wypada w sobotę, a termin 25 - tym razem 23 kwietnia, bo 25 kwietnia to niedziela - wyjaśnia rzeczniczka.

W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za kwiecień będą wypłacone w maju, więc dodatkowe roczne świadczenie pieniężne towarzyszące zostaną przekazane w maju.

* Renta rodzinna a trzynasta emerytura

W przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko) przysługuje jedno świadczenie pieniężne i jest ono podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.

– Podobnie wygląda sytuacja przy zbiegu prawa do świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową). Osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna „trzynastka”. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy  tę „emeryturę plus” wypłaci ZUS – wyjaśnia rzeczniczka.

Ważne! Z kwoty „trzynastki” nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też wliczana do dochodu.

Page generated in 0.017 seconds.