Z ostatniej chwili

ZUS: wciąż można wnioskować o zwolnienie z opłacania składek

2021-03-26 10:57:40 informacje
img

Przedsiębiorcy z określonych branż mogą wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek za styczeń 2021 r. albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r. oraz za luty 2021 r. Wniosek RDZ-B7 można złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 r. Firmy, które mają obowiązek przekazania deklaracji rozliczeniowych, mają na to czas tylko do końca marca.

Przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki Covid-19, wciąż mogą ubiegać się o wsparcie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi m.in. o zwolnienie z opłacania składek i świadczenie postojowe. Wszystkie niezbędne informacje dotyczącego tego, jakie branże mogą korzystać ze zwolnienia ze składek, za jakie miesiące, jakie warunki należy spełnić i do kiedy zgłaszać wnioski, by uzyskać pomoc, znajdują się w ujednoliconym pliku na stronie internetowej www.zus.pl. Wystarczy odszukać zakładkę „Koronawirus”,  następnie plik „Tarcza Antykryzysowa - wsparcie ZUS” i tam już znajdziemy poszczególne instrumenty wsparcia dla biznesu. Warto się z tym dokumentem zapoznać. Być może dzięki temu przedsiębiorcy odnajdą dodatkowe informacje, które pozwolą im uzyskać pomoc w tym trudnym okresie pandemii – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Do tej pory ZUS przyjął ponad 7 mln wniosków, udzielając pomocy na kwotę ponad 31 mld zł. W województwie śląskim zwolnienie ze składek przekroczyło kwotę ponad 1 mld 659 mln zł.

Wnioski, podobnie jak w poprzednich miesiącach, należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). To zdecydowanie skraca czas rozpatrywania dokumentów, pozwala również uniknąć wielu niepotrzebnych błędów.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wnioski o zwolnienie z opłacania składek należy złożyć do 30 kwietnia. – Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o wsparcie, powinni pamiętać o przekazaniu deklaracji rozliczeniowych. Mają na to czas do końca marca, chyba że są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji i imiennych raportów – dodaje rzeczniczka. 

Prawo do pomocy mają przedsiębiorcy z kilkudziesięciu różnych branż. Zakres i forma wsparcia zależy od rodzaju przeważającej działalności gospodarczej (kod PKD). W ramach najnowszej odsłony tarczy antykryzysowej przedsiębiorcy mogą ubiegać się m.in. o umorzenie składek za luty oraz świadczenie postojowe (maksymalnie trzy razy). Chodzi o firmy z branży fitness, gastronomicznej, turystycznej, obiekty noclegowe, uzdrowiska, obiekty kultury i rozrywki, firmy zajmujące się fotografią, produkcją lub dystrybucją filmów i muzyki i fizjoterapeuci. Ze zwolnienia ze składek skorzystają również taksówkarze i prowadzący usługi wspomagające transport.

Tarcza antykryzysowa przewiduje również, że przedsiębiorcy z określonych branż mogą otrzymać świadczenie postojowe jednokrotnie, dwukrotnie albo trzykrotnie, przy czym uwzględnia się świadczenia już pobrane na podstawie rozporządzenia, które obowiązywało do 27 lutego 2021 r. Wniosek o to świadczenie przedsiębiorcy mogą złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Do tej pory Oddział ZUS w Zabrzu wypłacił świadczenia postojowe na kwotę przekraczającą 99 mln zł. W całym województwie śląskim takie wsparcie przekroczyło już 683 mln zł.

Page generated in 0.0156 seconds.