Z ostatniej chwili

Zabezpiecz swoje mieszkanie, planując świąteczne podróże

2022-12-21 13:41:42 informacje
img

W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba włamań do domów i mieszkań na terenie Częstochowy i powiatu. Mając na uwadze zbliżający się okres świąteczny i planowane wyjazdy, Policja apeluje do mieszańców o zwrócenie uwagi zarówno na mienie własne, jak również okolice domów swoich sąsiadów.

Typując dom do włamania, złodziej  wybierze ten usytuowany w ustronnym miejscu, z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania, gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome. Czasem jednak złodzieje nie muszą się w ogóle wysilać, bowiem sami im ułatwiamy działanie, nie zabezpieczając okien i balkonów, pozostawiając je otwarte i bez nadzoru. Unikajmy takich sytuacji, żeby nie kusić złodzieja. Można zainwestować w system alarmowy, monitoring, rolety antywłamaniowe, zamki z atestem i inne zabezpieczenia przeciwwyważeniowe, ale przede wszystkim nie ułatwiajmy złodziejom zadania i zamykajmy wszystkie okna i drzwi.

Pamiętajmy! Nie ma systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% zabezpieczenie posiadanego mienia. Najlepszym alarmem jest czujność i przezorność oraz pomoc sąsiada.

Gdy planujemy dłuższy wyjazd, na pewno nie informujmy o tym całego świata, zamieszczając wpisy czy zdjęcia w Internecie. Nie zostawiajmy również cennych przedmiotów w domu podczas naszej nieobecności. Rozważmy zdeponowanie pieniędzy czy biżuterii w banku. Pamiętajmy, że pozostawienie ich w domu może tylko ułatwić zadanie przestępcy, chcącemu pozbawić nas dorobku naszego życia.

Nieoceniona jest pomoc sąsiada, który zwróci uwagę, gdy coś niepokojącego będzie się działo w pobliżu naszego mieszkania. Warto więc nie być anonimowym i poznać się bliżej z sąsiedztwem. Wzajemna pomoc nic nie kosztuje!

Niezwłocznie zatelefonuj na numer alarmowy 112, gdy:

– zauważysz cokolwiek, co wzbudzi twój niepokój w miejscu zamieszkania;

– usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;

– zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;

– zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy posesji sąsiada, na ulicy czy na parkingu;

– przypadkowo staniesz się świadkiem włamania lub kradzieży, albo zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo;

– widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast powiadom Policję.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.016 seconds.