Z ostatniej chwili

Zaległości kulturalne? Może nadrobić je teraz?

2022-12-28 12:00:13 informacje
img

Czas między świętami i Nowym Rokiem wykorzystajmy na odwiedziny w częstochowskich instytucjach kultury. Zwłaszcza jeśli akurat odbieramy zaległy urlop – ale nie tylko wtedy - proponuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.    
31 grudnia Filharmonia Częstochowska zaprasza o godz. 20.00 na Koncert Sylwestrowy z ariami i duetami z najbardziej znanych oper, operetek i musicali w wykonaniu solistów –  Marty Matuszewskiej (sopran) i Krzysztofa Zimnego (tenor) oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego. Po koncercie – lampka szampana.
W Miejskiej Galerii Sztuki czeka na nas wystawa Jerzego Jotki Kędziory „Przyziemieni w napięciu”. Jerzy Kędziora to rzeźbiarz, laureat wielu nagród, autor licznych realizacji prezentowanych w Polsce i na świecie. Tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle. Najbardziej rozpoznawalnym pozostają Rzeźby balansujące – postacie zawieszone w intrygujących pozach na linach, sprawiające wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki. W kończącym się roku artysta obchodzi dwa jubileusze – 75. urodziny i 50 lat od uzyskania dyplomu artysty rzeźbiarza. „Przyziemieni w napięciu” to prezentacja kilkunastu rzeźb z cyklu Sportowcy. Założeniem kuratorskim jest ujawnienie, nie całkiem wprost, procesu powstawania rzeźb – od projektu do efektu. Celowi temu posłużyć ma nieco teatralna scenografia, użycie świateł, cieni oraz zachęta dla widzów do interakcji. Wbrew powszechnym obyczajom w galeriach – rzeźby mogą być… dotykane, poruszane.
W Miejskiej Galerii Sztuki obejrzymy też wystawę 7. Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów im. Mariana Michalika pod hasłem „Obecność”, a także wystawę obrazów Jana Kantego Pawluśkiewicza, zadziwiającą swoją różnorodnością i przekazem abstrakcyjnej formy, prowokującej barwą i kształtem.
Muzeum Częstochowskie zaprasza do Ratusza, gdzie prezentowana jest stała wystawa „Dzieje Miasta Częstochowy” oraz otwarta w grudniu 41. wystawa Stowarzyszenia Plastyków im. J. Dudy-Gracza. W Galerii Dobrej Sztuki można natomiast zwiedzać stałą wystawę malarstwa i grafiki polskiej z kolekcji własnej  „Sztuka Polska XIX i XX wieku” oraz efekt 15. edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. Warto też zajrzeć do Rezerwatu Archeologicznego i obejrzeć ekspozycję poświęconą kulturze łużyckiej. Pawilon mieści odkryty w trakcie wielokrotnych badań wykopaliskowych i zachowany w miejscu odkrycia fragment cmentarzyska ludności kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza, datowany na lata 750–550 p.n.e., na którym możemy zobaczyć pochówki szkieletowe i ciałopalne.
Ośrodek Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego 1 zaprasza na wystawę Fujifilm Moment Street Photo Awards. Konkurs odbył się po raz 4. W tym roku wpłynęło na niego blisko 3 tys. fotografii – m.in. z Chile, Sri Lanki, Australii czy Kazachstanu. Na wystawie możemy ich zobaczyć w sumie 55. 27 grudnia OPK zaprasza na „Retro Kosmosy. Dyskusyjny Klub Książki Science Fiction”. To grupa miłośniczek i miłośników fantastyki naukowej, która na fali popularności spotkań dyskusyjnych poświęconych literaturze Stanisława Lema postanowiła porozmawiać również o innych światach science fiction. Tym razem bohaterem spotkania będzie „Hyperion” Dana Simmonsa.
Szczegóły – na stronach www instytucji kultury
Tekst ilustruje praca Jana Kantego Pawluśkiewicza „Ściana trzech słońc”

 

Page generated in 0.016 seconds.