Przez dwa dni – 6 i 7 marca – w Urzędzie Miasta Częstochowy naukowcy, eksperci, urzędnicy będą rozmawiać o tym, jak przeciwdziałać próbom samobójczym wśród młodzieży. Przyjadą goście m.in. z trzech ministerstw – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
We wstępie do dokumentu „Zachowania samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Raport za lata 2012–2021 na bazie danych Komendy Głównej Policji”, dostępnego na stronie Interdyscyplinarnego Zespołu Profilaktyki Zachowań Samobójczych, czytamy: „Nie ma jednej prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie odbierają sobie życie. Aby zrozumieć tę tragiczną decyzję, należy głębiej przyjrzeć się nie tylko powodom, które stoją za tym czynem, ale także warunkom, w jakich ta decyzja jest podejmowana. W Polsce więcej osób ginie w wyniku samobójstw, niż w wypadkach samochodowych. (…) Na każdą 28-osobową klasę przypada średnio dwóch uczniów po próbie samobójczej. Każde samobójstwo i próba samobójcza wpływa nawet na 20 osób z najbliższego otoczenia”. I dalej: „Samobójstwom można zapobiegać. Nie tylko ułatwiając dostęp do pomocy psychologicznej czy psychiatrycznej, ale także dzięki edukacji społecznej. Uczymy się, jak udzielać pierwszej pomocy przy wypadku samochodowym czy zawale, tak samo powinniśmy uczyć się udzielania pierwszej pomocy emocjonalnej. Ona też może uratować czyjeś życie”.
Biuro Rzecznika Praw Dziecka w czerwcu 2023 r. przeprowadziło badanie, aby ustalić, jak młodzież ocenia dostępność wsparcia w sytuacji zagrożenia samobójstwem. Kwestionariusz wypełniło 2727 uczennic i uczniów ze 118 placówek oświatowych w całym kraju. Raport z badania stwierdza m.in., że „skala myśli i zachowań samobójczych wśród osób młodych jest alarmująco wysoka. Co trzeci uczeń wskazał, że zna osobę niepełnoletnią, która w ciągu ostatniego miesiąca miała przynajmniej raz myśli samobójcze – młodzi znają średnio trzy takie osoby”.
6 i 7 marca (czwartek i piątek) sala sesyjna Urzędu Miasta Częstochowy będzie miejscem konferencji wokół tych trudnych, a przy tym domagających się wciąż uwagi i skutecznych działań kwestii – należących do najistotniejszych wśród spraw społecznych.
Pierwszy dzień otworzą m.in. przedstawiciel władz samorządowych Częstochowy, przedstawiciele Sądu Okręgowego, władz Uniwersytetu Jana Długosza oraz urzędnicy odpowiedzialni za sprawy lokalnego szkolnictwa. Wśród obradujących pojawi się wielu gości spoza naszego miasta i regionu – w tym reprezentanci strony rządowej. Kolejne godziny konferencji wypełnią wystąpienia i referaty. O standardach postępowania w sytuacjach suicydalnych w szkołach oraz działaniach resortu edukacji na rzecz dobrostanu młodzieży opowie Paulina Piechna-Więckiewicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Wojciech Konieczny przedstawi założenia Krajowego Programu Zapobiegania Samobójstwom. Z kolei o roli Standardów Ochrony Małoletnich w zapobieganiu próbom samobójczym mówić będzie Mateusz Korzeniowski z Ministerstwa Sprawiedliwości.
Następne wystąpienia będą dotyczyć rozpoznawania i rozumienia zachowań samobójczych, roli Sądu Rodzinnego w zapobieganiu samobójstwom, samobójstwu w świetle przepisów kodeksu karnego, ale i m.in. wspieraniu osób w żałobie. Głos zabierać będą psychoterapeuci (suicydolodzy – eksperci od zjawiska samobójstwa), reprezentanci Sądu Rejonowego i Okręgowej Rady Adwokackiej w Częstochowie, ale i policjanci – m.in. Komendant Miejski Policji insp. Dariusz Kiedrzyn, który przedstawi statystykę tego rodzaju aktów w naszym mieście i powiecie.
Drugi dzień bardzo mocno skupi się na szkole jako środowisku, w którym może dochodzić do prób targnięcia się na życie. Referaty będą dotyczyć roli działań postwencyjnych (realizowanych już po tym, kiedy w środowisku – np. rówieśniczym – doszło do tragicznego zdarzenia), interwencji kryzysowej w szkole czy roli i miejsca psychologa w tej instytucji. Rozmawiać o tym wszystkim będą psycholożki, terapeuci, interwenci kryzysowi, pedagodzy – czyli praktycy, ale i osoby działające na niwie akademickiej czy w odpowiednich ciałach ministerialnych.