Z ostatniej chwili

Zaproszenie dla zespołów folklorystycznych do udziału w Etnostradzie

2023-09-06 13:03:24 informacje
img

„Etnostrada” to impreza cykliczna, święto regionalnego folkloru. Dziewiąte już spotkanie, zostanie zorganizowane przez Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.  Współorganizatorem wydarzenia jest Akademickie Centrum Kultury „Klub Politechnik”.

Przegląd jest jednocześnie prezentacją i upowszechnianiem bogactwa form folklorystycznych funkcjonujących w regionie. To również ochrona i promocja gwary oraz języka regionalnego, a także wymiana doświadczeń kulturowych i wzajemna edukacja. Etnostrada to także promocja kultury ludowej i tradycyjnej regionu w mieście.

W przeglądzie o charakterze konkursu, mogą brać udział zespoły folklorystyczne, śpiewacze, obrzędowe, taneczne, muzyczne, którym bliska jest spuścizna przodków i kultura ludowa regionu/miejscowości, w której żyją. Każdy z zespołów przygotowuje występ na podany przez Organizatora temat. Tegoroczna „Etnostrada” odbędzie się pod hasłem przewodnim „Kobieta (od dzieweczki do mateczki)”.

Czas trwania prezentacji to: max. 15 minut – występów tanecznych i śpiewaczych oraz obrzędowych. Prezentacje muszą być zakorzenione w kulturze tradycyjnej, powinny czerpać z lokalnego folkloru, przekazów ustnych. Oceną zajmuje się profesjonalne Jury, złożone ze specjalistów w dziedzinie muzyki, tańca i kultury ludowej. 

Zgłoszenia są przyjmowane zgłoszenia do 15 września. Finał odbędzie się 7 października 2023 r. Na zakończenie przewidziano występ gwiazdy wieczoru.

Miłośników folkloru organizatorzy serdecznie zapraszają 7 października do Klubu Politechnik  „Akademickiego Centrum Kultury" w Częstochowie – wstęp wolny – informuje Monika Kosielak z Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie.

Page generated in 0.0165 seconds.