Z ostatniej chwili

Zbadaj się! Wirus HCV sam nie odpuści!

2022-07-04 11:00:51 informacje
img

W przypadku WZW C profilaktyka odgrywa kluczowe znaczenie. Badanie ratuje życie. Zbadaj się!

By żyć zdrowo i długo, należy dobrze się odżywiać, dbać o aktywność fizyczną, ale przede wszystkim – badać się i w razie potrzeby podjąć się specjalistycznego leczenia. Niestety, nie robimy tego regularnie. Bywa, że zaniedbujemy ważne dla nas badania, w tym również te pozwalające wykryć wirusa HCV. Pamiętajmy, że wirus sam nie odpuści – jedynie szybka diagnoza i podjęcie leczenia są gwarancją pozbycia się go z organizmu.  Obecnie w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV” można bezpłatnie wykonać badanie anty-HCV w wybranych placówkach na Śląsku. 

* Jeśli coś nas nie boli, to problem nie istnieje

Niestety wielu pacjentów czeka z profilaktyką do ostatniego momentu. Ten problem jest szczególnie istotny w przypadku zakażeń wątroby, ponieważ nie niosą ze sobą praktycznie żadnych odczuwalnych objawów. Wątroba to organ, który nie jest unerwiony nerwami czuciowymi. Z tego względu sama w sobie nie może boleć. Jest też dość wytrzymałym narządem – chroni nas przed negatywnymi skutkami złej diety, używek i wieloletnich zaniedbań. Nie jest jednak niezniszczalna, szczególnie w kontekście dopadającej ją wirusów, a szczególnie wirusa HCV. Powoduje on wirusowe zapalenie wątroby typu C, co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. 

Do zakażenia dochodzi, kiedy w wyniku przerwania ciągłości tkanek do organizmu dostanie się niewielka ilość zakażonej krwi. Zakazić można się w codziennych sytuacjach - podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, w studiu tatuażu, a także podczas drobnych zabiegów medycznych. Co więcej, zakazić się można, korzystając z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). Infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo.

Nieleczone WZW C może się rozwijać latami. Pacjenci często dowiadują się o obecności wirusa w organizmie, kiedy wywołane zmiany są znaczne i mogą wymagać przeszczepu wątroby.

* Diagnoza ratuje życie

Szybka diagnoza to również szybkie, skuteczne i bezpieczne leczenie. W tym celu należy się zbadać.

Prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach mówi: – Wirus HCV to jeden z wirusów, które możemy pokonać, a nie wiedzieć czemu poddajemy się jego działaniu. Już teraz wiemy, że zakażenie wirusem HCV to problem ok. 150 tys. osób w Polsce, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadome. Pacjenci czekają na ostatnią chwilę z wykonaniem badania anty-HCV i pozwalają wirusowi siać spustoszenie w organizmie. Chciałbym przypomnieć, że chociaż na systemowy program wykrywania HCV nadal czekamy, istnieje szereg inicjatyw, które pozwalają szybko i bezpłatnie takie badanie wykonać. Trzeba jedynie być świadomym jego istoty i konsekwencji ewentualnej choroby. Dlatego zachęcam – badajmy się, diagnoza ratuje życie.  

* Wsparcie lokalnych samorządów

Jak wspomina ekspert, w Polsce nie ma obecnie systemowego rozwiązania, które pozwoliłoby szybciej diagnozować pacjentów. Dlatego tym bardziej warto przejąć inicjatywę i wykonać badanie anty-HCV. Niestety, zwykle chorzy dowiadują się o zakażeniu przypadkiem, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją. Poszczególne organizacje pacjenckie, jak chociażby Fundacja Gwiazda Nadziei, organizują kampanie świadomościowe. Jedną z nich jest „Śląsk wolny od HCV”, w ramach której mieszkańcy regionu mogą bezpłatnie sprawdzić, czy wirus jest obecny w ich organizmie.

- Inicjatywę poparł marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, a także włodarze poszczególnych miast i gmin. Dzięki akcji bezpłatnych badań anty-hcv jesteśmy w stanie pomóc tym z pacjentów, dla których nie przygotowano żadnego systemowego rozwiązania. WZW C można wyleczyć, to sukces współczesnej medycyny. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio wcześnie wykryć obecność wirusa w organizmie. Bez badań jest to niemożliwe. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Śląska do przebadania się – tak szybko, jak to możliwe. Badanie jest bezpłatne, bezbolesne i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać – zachęca Barbara Pepke.

* Wykryto wirusa i co dalej?

Badanie anty-HCV wykonuje się z krwi żylnej, gdzie sprawdzana jest obecność wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku wykonuje się badanie weryfikujące, potwierdzające lub wykluczające aktywne zakażenie tzw. HCV RNA. Na stronie www.gwiazdanadziei.pl, w zakładce Śląsk wolny od HCV, zamieszczono materiały informacyjne, aktywne mapy punktów pobrań oraz placówek, gdzie obecnie prowadzi się leczenie na Śląsku.

Zdiagnozowanie problemu to przełomowa informacja dla każdego z nas. Możemy pozbyć się wirusa i cieszyć się dobrym zdrowiem. Po wykonanym badaniu pacjent może liczyć na wsparcie lekarza. Eksperci podkreślają, że obecnie dysponujemy skutecznym, bezpiecznym, ale też krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące) leczeniem, niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim – refundowanym, czyli bezpłatnym dla pacjenta

* Zapamiętaj!

  •     ●Zakażenia HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
  •     ●Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14% jest tego świadoma. 
  •     ●1. krokiem jest badanie przeciwciał anty-HCV; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest badanie na obecność RNA wirusa w surowicy.
  •     ●Zakażenie HCV może być niewidoczne w wynikach prób wątrobowych.
  •     ●Obecnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane.
  •     ●Nie ma szczepionki przeciwko HCV. Podstawą jest profilaktyka i unikanie potencjalnych źródeł zakażenia.  

Page generated in 0.0158 seconds.