Z ostatniej chwili

Zmiany w zasadach bezpieczeństwa

2021-04-15 12:46:31 informacje
img

Od poniedziałku 19 kwietnia znów będą otwarte żłobki i przedszkola. Dozwolony też będzie sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu. Pozostałe dotychczasowe obostrzenia będą obowiązywać do 25 kwietnia, a hotele będą nieczynne do 3 maja włącznie.
Rząd ogłosił, że pomimo spadku ilości zakażeń zadecydował o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. Wciąż bowiem w kraju zajętych jest prawie 76 proc. tzw. łóżek covidowych i blisko 79 proc. respiratorów, duża jest również liczba zgonów z powodu COVID-19. 
* Żłobki i przedszkola, sport, hotele
Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
Sport – od 19 kwietnia możliwe będzie uczestnictwo dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Możliwe będzie również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu do 25 osób (zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych). Natomiast działalność pozostałych obiektów sportowych (hale, kryte boiska itd.) nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego (tak jak dotychczas). Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. Wyjątki od zasad określa rozporządzenie. 
Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej ma znaleźć się w rozporządzeniu.
 
Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian
 
Dotychczasowe obostrzenia zostają przedłużone do niedzieli 25 kwietnia 
 
* Handel – ograniczenia
Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:  
• 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw.,
• 1 osoba na 20 m kw.  – w sklepach powyżej 100 m kw.

Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
 
Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
 
Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
 
Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Page generated in 0.0157 seconds.