Z ostatniej chwili

Znowu dowiemy się więcej o autyzmie

2023-03-27 11:39:42 informacje
img

Zbliżają się wydarzenia towarzyszące Światowemu Dniu Świadomości Autyzmu – imprezy, happeningi, konferencja, a także gala w Miejskim Domu Kultury z udziałem dwójki znakomitych częstochowskich artystów – zapowiada Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wydarzenia i inicjatywy, dzięki którym znowu nieco poszerzy się nasza wiedza o żyjących tuż obok osobach ze spektrum autyzmu, potrwają między 29 marca i 2 kwietnia. Tegoroczne hasło to „Autyzm. W różnym świetle”. Sam Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (ang. World Autism Awareness Day) obchodzony jest każdego roku 2 kwietnia na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 2007 r. Obchody mają podnosić  świadomość społeczną o autyzmie. A wiedzy o nim ciągle brakuje, więc uzasadnienie dla corocznych działań edukacyjnych w tym zakresie będzie istnieć chyba jeszcze długo… 

29 marca na godz. 10.00 zaplanowano na pl. Pamięci Narodowej imprezę „Się maluje na niebiesko” z udziałem szkół i organizacji pozarządowych. Dzień później, też od godz. 10.00, na pl. Biegańskiego stanie „Przystanek autyzm” – impreza głównie dla najmłodszych, a mianowicie przedszkolaków, którzy w sposób dopasowany do swojego wieku także powinni się uczyć, że są wokół nich osoby autystyczne. Przy muzyce i pląsach ta wiedza będzie im „przemycana”.

31 marca to dzień konferencji naukowej „Jestem osobą z autyzmem – dajcie mi szansę” w Urzędzie Miasta. Tego samego dnia – tyle że wieczorem – Miejski Dom Kultury przy ul. Łukasińskiego 50/68 od godz. 18.00 zaprosi na galę, której towarzyszyć będzie recital „Kora Jackowska. Poetka” z udziałem znanej m.in. z Teatru im. A. Mickiewicza Agnieszki Łopackiej oraz znanego ze scen muzycznych Krzysztofa Niedźwieckiego. Możemy się spodziewać połączenia recytacji i piosenki – z tekstami Kory, zmarłej na nowotwór pięć lat temu frontmanki Maanamu, a dziś – patronki Promenady Śródmiejskiej. Wstęp na galę i recital jest wolny, natomiast organizatorzy zachęcają do kupowania przed koncertem cegiełek, z których dochód pójdzie na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy typu D dla osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Dom taki funkcjonuje w Częstochowie dopiero od roku. 

1 kwietnia czeka nas jeszcze akcja informacyjna „Niebieskie zakupy”, a potem – od godz. 16.00 – impreza z charytatywnym wymiarem w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, czyli „Tanecznym krokiem w niebieski świat autyzmu”.  Całość zakończy się 2 kwietnia – w niedzielę – akcją informacyjną „Niebieski tramwaj”. Możemy się też spodziewać niebieskiej iluminacji na murach jasnogórskiego klasztoru.

Organizatorami tych wszystkich wydarzeń są Stowarzyszenie Daj Mi Czas, Środowiskowy Dom Samopomocy typu D w Częstochowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Honorowy patronat nad całością sprawuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Page generated in 0.0169 seconds.