Z ostatniej chwili

Akt oskarżenia w sprawie stalkingu

2021-10-22 13:24:34 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 46-letniemu Marcinowi J., dotyczący uporczywego nękania żony – informuje  rzecznik prasowy, prokurator Tomasz Ozimek

W toku śledztwa ustalono, że w okresie od początku kwietnia do końca maja  Marcin J. uporczywie nękał żonę, z którą pozostawał w faktycznej separacji. W ten sposób wzbudzał u kobiety uczucie ciągłego zagrożenia oraz istotnie naruszał jej prywatność. 

Stalking polegał na śledzeniu i obserwowaniu pokrzywdzonej oraz prezentowaniu swojej obecności w pobliżu miejsca jej zamieszkania o różnych porach dnia i nocy. Marcin J. oblał także czterokrotnie drzwi wejściowe do jej mieszkania płynem do odstraszania dzików, wywołującym odór i mdłości.  

Na podstawie opinii biegłego z zakresu chemii stwierdzono, że płyn, którym oblano drzwi, zawiera kwas masłowy, posiadający intensywny i trudny do zniesienia zapach zjełczałego tłuszczu. Pozbycie się tego zapachu jest możliwe jedynie poprzez ozonowanie pomieszczeń.  

Ponadto w śledztwie ustalono, że Marcin J. dokonał zniszczenia samochodu żony, polegającego na zarysowaniu pojazdu śrubokrętem, urwaniu bocznych lusterek, wgnieceniu dachu i przebiciu wszystkich opon. W ten sposób spowodował szkodę w wysokości 45.000 zł. Po upływie 3 dni od tego zdarzenia ponownie zniszczył użytkowany przez żonę samochód poprzez jego podpalenie i spowodowanie szkody w wysokości 73.000 zł.

Pod koniec maja Marcin J. został zatrzymany i na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowany. Przesłuchany przez prokuratora przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw.     

 Marcin J. był w przeszłości wielokrotnie karany za przestępstwa zniszczenia mienia, oszustwa i prowadzenia pojazdu bez uprawnień. 

Przestępstwo uporczywego nękania (stalking) jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, a przestępstwo zniszczenia mienia karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Page generated in 0.0154 seconds.