Z ostatniej chwili

Będzie można uprawiać sport

2020-04-28 11:58:47 informacje
img

4 maja mają zostać udostępnione m.in. stadiony, boiska, korty tenisowe, będzie można korzystać z kajaków, łódek i rowerów wodnych. Do treningów, a z czasem do rozgrywek mają też wrócić piłkarze Ekstraklasy i żużlowcy Ekstraligi. Takie są zapowiedzi ministerstwa sportu. 
Od 4 maja będzie można korzystać z infrastruktury sportowej o charakterze otwartym. W ramach „odmrażania” sportu powszechnego, zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie): stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.  
Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych w II etapie zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.
W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:
- zachowanie dystansu społecznego,
- obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy),
- ograniczona liczba osób,
- weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt),
- brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC),
- dezynfekcja urządzeń́ po każdym użyciu i każdej grupie,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
- korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.
Wprowadzanie kolejnych etapów powrotu do sportowej rzeczywistości będzie zależeć od sytuacji epidemicznej w Polsce. 
Do treningów - w ścisłym reżimie sanitarnym – mają też wracać kluby piłkarskie PKO BP Ekstraklasy. W pierwszej kolejności zawodnicy oraz członkowie sztabów szkoleniowych odbędą obowiązkową 14-dniową izolację. Następnie zostaną otwarte wybrane obiekty na potrzeby treningów indywidualnych, a później rozpoczną się treningi w grupach kilkuosobowych oraz treningi drużynowe. Ministerstwo Sportu przewiduje, że 27. kolejka PKO BP Ekstraklasy odbędzie się w terminie 29-31 maja.
Do treningów mają też wrócić zawodnicy żużlowej PGE Ekstraligi. 8 maja zawodnicy oraz mechanicy rozpoczną obowiązkową 14-dniową izolację, podczas której będzie monitorowany na bieżąco ich stan zdrowia. Po niej rozpocznie się 14-dniowy okres treningowy. Na jednym obiekcie żużlowym będzie mogła się znaleźć ośmioosobowa drużyna i ośmiu mechaników. Ministerstwo Sportu przewiduje, że rozgrywki PGE Ekstraligi - bez udziału kibiców - zaczną się 12 czerwca.
Członkowie teamów, osoby funkcyjne, sędzia oraz osoby z ekipy produkcyjnej TV będą przebywać́ w wyznaczonych strefach w rękawiczkach ochronnych oraz w maseczkach. Zawodnicy będą dojeżdżać na rozgrywki własnym transportem. Zostaną wyznaczone także osoby stałe (bez rotacji) w każdym klubie, które będą uczestniczyć w treningach i zawodach.
Ministerstwo Sportu uruchamia także Ośrodki Przygotowań Olimpijskich w Spale i w Wałczu. Po odbyciu obowiązkowej 14-dniowej izolacji zawodnicy oraz sztaby szkoleniowe rozpoczną pierwsze treningi 9 maja. 
W późniejszym terminie planuje się także uruchomienie trzech kolejnych COS-OPO w Szczyrku, Zakopanem, Cetniewie oraz innych obiektów o strategicznym znaczeniu dla sportu wyczynowego.

Page generated in 0.0159 seconds.